Ekonomi

Kolombiya borç tavanını 17,6 milyar dolara yükseltmeye hazırlanıyor

Kolombiya’nın yasama organları tarafından yapılan önemli bir hamleyle, hem alt meclis hem de Senato’daki kongre komiteleri ülkenin borç tavanının 17.6 milyar dolara yükseltilmesini öngören bir teklife onay verdi. Salı günü alınan bu karar, hükümetin kalkınma girişimlerinin finanse edilmesini ve mevcut ödeme yükümlülüklerine uyulmasını sağlamayı amaçlıyor.

Onay, analistler arasında Kolombiya’nın mali gerekliliklerine ilişkin endişelerin olduğu bir ortamda gerçekleşti. Devlet Başkanı Gustavo Petro daha önce borç tavanının arttırılmaması halinde borç ödemelerinde temerrüde düşme ya da ekonomik acil durum ilan etme olasılığını gündeme getirmişti. Bu açıklamalar daha sonra Maliye Bakanı Ricardo Bonilla tarafından yumuşatıldı.

Piyasa, hükümetin bu yıl için 27 trilyon peso ya da yaklaşık 7 milyar dolar olarak tahmin edilen bir bütçe açığıyla karşı karşıya kalabileceğini gösteren vergi gelirlerindeki önemli düşüşün ardından duruma özellikle dikkat etti. Bağımsız bir gözetim komitesi de ülkenin yıl içinde mali kurallarını ihlal edebileceğini belirtti.

Borç tavanı talebiyle ilgili oturumlar sırasında Maliye Bakanı Bonilla milletvekillerine, tavanın yükseltilmemesi halinde Kolombiya’nın 2024 yılında 1.37 milyar dolarlık bir açıkla karşı karşıya kalacağını bildirdi. Öneri, alt meclis komitesinde 28’e karşı 1, Senato komitesinde ise 11’e karşı 1 lehte oyla büyük destek topladı. Talebin bir sonraki adımı önümüzdeki hafta her iki meclisin genel kurullarına sunulmak olacak.

Başkan Petro’nun yönetimi, çalışma, sağlık ve emeklilik alanlarında iddialı reformlar yoluyla köklü eşitsizlikleri ele alma konusundaki kararlılığını dile getirdi. Hükümetin geçtiğimiz yılın Mayıs ayında onaylanan kalkınma planı, aşırı yoksulluk oranını büyük ölçüde azaltma, kömür ve petrolden elde edilen mali kazançları kullanarak sürdürülebilir enerjiye geçiş ve dezavantajlı çiftçilere arazi tahsis etme hedeflerini özetliyor. Planın yaklaşık 298 milyar dolara mal olması öngörülüyor.

Maliye Bakanlığı yeni borç tavanının, yıl başı itibariyle ülke GSYH’sinin %5.3’üne ulaşan revize edilmiş hükümet açığı projeksiyonlarıyla uyumlu olduğunu belirtti. Genellikle her dört yılda bir gündeme gelen borç tavanının arttırılması talebi ilk olarak Mart ayında gündeme gelmişti.

Halihazırda dolar karşısında 3,944.14 Kolombiya pesosu olarak belirlenen döviz kuruyla birlikte, önerilen borç tavanı artışı Kolombiya hükümetinin ileriye dönük mali stratejisi için çok önemli bir adımı temsil ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

arguvanhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu