Yaşam

Sabancı Vakfı ‘Hatay’a 3 Ayda 3 Okul’ Vaadiyle İkinci Okulu 19 Mayıs’ta Açtı

Depremin yaralarını sarmak için ilk günden beri var gücüyle çalışan Sabancı Topluluğu Şirketleri ve Sabancı Vakfı, afet bölgesindeki en yoğun öğrenci nüfusuna sahip olan Hatay’da eğitimin aksamaması için tüm imkanlarını seferber etmeye devam ediyor. Vakıf, “Hatay’da 3 Ayda 3 Okul” sloganı kapsamında Brisa’nın ortaklarından Bridgestone’un katkılarıyla projelendirdiği Hatay’ın Dörtyol ilçesinde Sabancı Lassa Ortaokulu’nun inşaatını tamamladı.

Sabancı Vakfıdepremden en çok zarar gören illerden en yoğun öğrenci nüfusuna sahiptir. Hatay‘içinde   Sabancı Topluluğu şirketlerinden Brisa’nın ortağı Bridgestone’un katkılarıyla ikinci okulunu açtı. Çelik malzemeden inşa edilmiş ve rekor sürede tamamlanmıştır. Sabancı Lassa Ortaokulu19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na denk gelen özel bir günde açılmıştır.

“Hatay’da 3 Ayda 3 Okul” Sabancı Vakfı vaadi kapsamında, çocukların ve öğretmenlerin okul ortamında buluşabilmesi ve eğitimin kaldığı yerden devam edebilmesi için iki okul açmış ve ilk açılan okul Reyhanlı’daki Enerjisa Hatay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olmuştur. semt. Vakıf, Dörtyol ilçesindeki Sabancı Lassa Ortaokulu’nun ardından 21 Haziran’da Arsuz ilçesinde bir ilköğretim okulu daha açacak. Tamamlanan okulların tamamı 2023-2024 eğitim öğretim yılında öğrenci almaya başlayacak.  

Deprem bölgesinde eğitimi aksatmamak adına okul projelerini hızla hayata geçirdiklerini belirten, Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan “Afet bölgesinin yeniden ayağa kalkması için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Önceliklerimizden biri olarak gördüğümüz bölgede eğitime devam etmek hedefiyle 3 ayda 3 okulu Hatay’a kazandırmak için harekete geçtik. İlk okulumuz olan Enerjisa Hatay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni bizim için çok anlamlı bir tarihte, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Hatay’a getirdik. Şimdi ise Brisa’nın ortaklarından Bridgestone’un katkılarıyla hayata geçirdiğimiz ikinci okulumuz Sabancı Lassa Ortaokulu’nu 19 Mayıs’ta özel bir günde açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Depreme dayanıklı ve çelik malzemeden inşa edilen okulumuzda öğrencilerin koridorları ve sınıfları dolduracağı günleri sabırsızlıkla bekliyoruz.” söz konusu.

Brisa Genel Müdürü Haluk Kürkçü “Afet bölgesindeki yaraların sarılması için desteğimizi ilk günden beri sürdürüyoruz. Bölgede çözüm bekleyen en önemli sorunlardan birinin eğitim olduğunu biliyoruz. Bu bağlamda şirket ortaklarımız Bridgestone ve Sabancı Vakfı’nın katkılarıyla hayata geçirilen “Sabancı Lassa Ortaokulu”nun 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda hizmete açılması bizim için çok değerli. Cumhuriyetimizin en kıymetli kilometre taşlarından. Eğitimin kaldığı yerden devam etmesi, gençlerimizin sınıflarına dönmesi, bir an önce arkadaşları ve öğretmenleriyle buluşması için okulumuza son rötuşları yapan ve seferber olan tüm Brisalı gönüllülerimize de teşekkür ederim. . Bu vesileyle tüm gençlerimizin ve ülkemizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum.” dedi.

Brisa Yürütme Konseyi Başkan Yardımcısı Tomio Fukuzumi “Bridgestone olarak herkes için erişilebilirlik sağlayarak topluma katkıda bulunmak en büyük taahhütlerimizden biridir. Tüm dünyayı yasa boğan Maraş depreminin ilk gününden itibaren kaynaklarımızı depremden etkilenen bölgeye yönlendirmek için harekete geçtik. Gelecek nesillerin eğitime erişiminin sürekliliği adına Hatay’da Sabancı Lassa Ortak Okulu’nun açılışına katkı sağladığımız için çok mutluyuz. Bu okulun tüm öğrenci ve öğretmenleri ile ailelerine en içten dileklerimi sunuyor, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum.” söz konusu.

Sabancı Lassa Ortaokulu’nun açılışa hazır hale gelmesine gönülden katkıda bulunan Sabancı Vakfı ve Brisa çalışanları, fidan dikme, duvar boyama, kütüphane oluşturma gibi etkinliklerin yanı sıra basketbol ve voleybol oynayarak öğrencilerle keyifli vakit geçirdiler.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

adakliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu