Haber

Nijer’deki askeri rejimi desteklemek için stadyumda 30 bin kişi toplandı

Nijer’deki askeri darbenin binlerce destekçisi, Batı Afrika bölgesel bloğu ECOWAS tarafından devrik Lider Mohamed Bazoum’un iktidara dönmesi için son tarih belirlendiğinde Pazar günü Niamey stadyumunda toplandı.

Şu anda iktidarda olan Ulusal Vatanı Koruma Konseyi (CNSP) üyeleri, taraftarlardan alkış almak için 30.000 kişilik stadyuma geldi. Stadyum, adını 1974’te Nijer’in ilk darbesini düzenleyen Seyni Kountche’den almıştır.

CNSP başkanlarından General Mohamed Toumba, CNSP başkanlarının portrelerini taşıyan taraftarlara yaptığı konuşmada, “ayakkabı” dediği kişilerin “Nijer’in ilerlemesine karşı komplo kurduğunu” söyledi. “Onların Makavelist planlarının farkındayız” dedi.

ECOWAS’ın darbeci liderlere Bazoum’u geri getirme çağrısı yaptığı 30 Temmuz’da sona eren bu mitinge rağmen, 26 Temmuz’da Niamey’de iktidarı ele geçiren generallerin henüz geri adım atmaya niyeti yoktu.

ECOWAS askeri şefleri krize yanıt vermek için olası bir askeri müdahale planını Cuma günü kabul etti ve Senegal ve Fildişi Sahili gibi ülkelerden orduların katılmaya hazır olduğunu söyledi.

Komşu Nijerya Senatosu ise bölgesel blok ECOWAS’ın planına karşı çıktı ve Nijerya Devlet Başkanı’na güç kullanımının yanı sıra alternatifler keşfetmesini önerdi.

Batı ve Afrika ülkeleri tarafından geniş çapta kınanan darbe, her ikisi de son üç yılda askeri darbelerle iktidara gelen Mali ve Burkina Faso gibi ülkelerde Nijer’in askeri cuntasını desteklemek için geldi.

ECOWAS tarafından belirlenen süre dolduğunda, Nijer askeri cuntası ülkenin havaalanını kapattığını duyurdu. Nijer’in havaalanı, komşu bir ülkeden müdahale tehdidi nedeniyle kapatıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu