Haber

MGK açıklaması yayınlandı! Türkiye’den 9 element açıklaması! İşte alınan kararlar

Son dakika MGK haberi:Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirilen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan toplantı 3 saat 45 dakika sürdü.

YILIN İLK MGK AÇIKLAMASI YAYINLANDI

İşte 9 maddelik MGK deklarasyonu…

 1. Türkiye Yüzyılında Türkiye ekseni çerçevesinde; Milli güvenliğimiz açısından önem taşıyan siyasi, askeri ve ekonomik gelişmeler değerlendirildi; 2024 yılında karşılaşılması muhtemel sorunlar, bu çerçevede gerçekleştirilecek faaliyetler ve alınacak önlemler ele alındı.
   
 2. Terör örgütleri PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve FETÖ başta olmak üzere milli birlik ve beraberliğimize ve bekamıza yönelik her türlü tehdide ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında kararlılıkla, kararlılıkla ve başarıyla yürütülen operasyonlar hakkında burada bilgi verilmiştir. DEAŞ.
   
 3. Türkiye’nin kararlılıkla uyguladığı milli güvenlik politikasının, proje terör örgütleri üzerinden yapılan planlarla sekteye uğratılamayacağının altı çizildi. Ülkemize tehdit oluşturan tüm terör örgütlerini ve bunların uzantılarını, uluslararası hukuktan doğan haklarımız çerçevesinde, zaman ve mekândan bağımsız olarak hedef almaya devam edeceğimizi bir kez daha hatırlatırız. Huzurumuzu bozmaya çalışanları ölümümüze bile yaklaştırmadan bertaraf eden Türk Silahlı Kuvvetlerimizin, emniyet güçlerimizin ve istihbarat birimlerimizin en büyük desteğinin aziz milletimizden aldıkları sarsılmaz destek olduğu vurgulandı. .
   
 4. Komşumuz Irak’la artan temaslarımızın, terör örgütleriyle mücadelede atılacak somut adımlar başta olmak üzere, ortak coğrafyamızda barışın sağlanmasına yönelik çabaları güçlendirdiği; Bölgemizdeki tüm ülkelerin refahını garanti altına alacak kalıcı barış ve istikrarın ancak terörden arınmış bir güvenlik ortamının tesis edilmesiyle mümkün olabileceği değerlendirilmiştir.
   
 5. İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği katliamları sürdürmesinin bölgedeki barış ve güvenlik ortamının ve hassas dengelerin onarılamaz şekilde bozulmasına ve çatışmaların yayılmasına neden olacağı kaydedildi. Bir kez daha görüldüğü gibi, Gazze’de işlenen insanlığa karşı suçları engelleyemeyen mevcut uluslararası sistemin, başta Birleşmiş Milletler olmak üzere tüm kurum ve kurallarıyla eşitlik ilkesine dayalı reformunun acilen yapılması gerektiği ifade edildi. Küresel barış ve istikrarın sağlanması açısından. Türkiye’nin; Gazze’de akan kanın durdurulması, insani yardımların kesintisiz ve engelsiz ulaştırılması, 1967 sınırları temelinde adil ve kalıcı barışın sağlanması, uluslararası sistemin yeniden düzenlenmesi konularında ısrarlı ve kararlı duruşunu sürdüreceği belirtildi.
   
 6. Kızıldeniz’deki son gelişmeler değerlendirildi; Filistin sorununun yansımalarını da içeren ve küresel istikrarı olumsuz etkileyen mevcut durumun bir an önce çözülmesinin önemine dikkat çekildi.
   
 7. Libya, Somali ve Sudan’daki durum ve olası gelişmeler ele alındı; Türkiye’nin dost ve kardeş ülkelerin toprak bütünlüğünü destekleyeceği ve ilgili taraflarla temas halinde mevcut sorunların çözümü için çabalarını sürdüreceği belirtildi.
   
 8. Bölgesel ve küresel riskleri artıran Rusya-Ukrayna Savaşı’nın derhal ateşkesle bitirilmesi ve kalıcı barışın tesis edilmesinin önemine dikkat çekilerek; Türkiye’nin Montrö rejimi çerçevesinde mevcut risklerin ortadan kaldırılmasına yönelik yaklaşım ve uygulamalarını titizlikle sürdüreceği, hem gıda güvenliği bağlamında hem de gıda güvenliği kapsamındaki girişimlerle Karadeniz’de barış ve istikrarın sağlanmasına yönelik çabalarını koruyacağı belirtildi. Karadeniz mayın karşı tedbir görev seti gibi uygulamalar.
   
 9. Milli güvenliğimizin temelini oluşturan konulardan biri olan savunma sanayindeki başarılarımızın yanı sıra uzayda attığımız adımlarla taçlanan bilim ve teknolojideki atılımlarımızın da önümüzdeki dönemde devam edeceği vurgulandı. Geleceğin teminatı olan çocuklarımızın hayallerinden, gençlerimizin kararlılığından ve ülkemizin yüksek potansiyelinden yararlanarak kararlılıkla yola çıkıyoruz.

kozaklihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu