Ekonomi

MESKİ, 1 yılda 65 bin hanenin elektrik ihtiyacına eşdeğer enerji üretti

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Su ve Kanalizasyon İşletmesi (MESKİ), Çatı Tipi Güneş Enerjisi Santralleri (GES) ve Biyogaz Enerjisinden 65 bin 939 hanenin 1 aylık elektrik ihtiyacına eşdeğer toplam 9 milyon 890 bin kwh elektrik üretti. Bitkiler.

MESKİ Genel Müdürlüğü, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji tasarrufuna dikkat çekti. Bu doğrultuda çalışmalarını sürdüren MESKİ, güneş ve biyogaz santrallerinden 1 yılda yaklaşık 10 milyon kwh elektrik üretti.

MESKİ tesislerinde yenilenebilir enerji kullanmaya devam ediyor

Dünyanın en saf ve en güvenilir yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan güneş enerjisini kullanan MESKİ, tesislerinin ihtiyaç duyduğu enerjiyi üretmek için faydalı yatırımlar yapmaya devam ediyor. Günümüzde artan enerji ihtiyacı, güç kaynaklarının hızla tükenmesi, tüketimin çevreye verdiği israf ve kullanımda olan birçok ülkenin dışa bağımlılığı, her alanda enerji tasarrufunu bir zorunluluk haline getirmektedir. MESKİ Genel Müdürlüğü bu gibi aksiliklerin önüne geçmek için Toroslar, Tarsus ve Yenişehir ilçelerindeki su depolarına 2,82 MWp gücünde Çatı Tipi Güneş Enerjisi Santralleri kurarak bu tesislerdeki elektrik tüketiminin tamamına yakınını güneşten karşılamaya başlamıştır. paradan tasarruf etmek ve güç verimliliğini gerçekleştirmek için. Enerji tüketiminde yenilenebilir ve saf enerji oranını artırmayı hedefleyen MESKİ, enerji ihtiyacını 2 adet atıksu arıtma tesisinde toplam 2.700 kW gücündeki Biyogaz Enerji Santralleri ile karşılamaktadır.

MESKİ, 2022’de yenilenebilir enerji kaynaklarından 9,9 milyon kWh elektrik üretti

2022 yılında yenilenebilir enerjiden toplam 9 milyon 890 bin kwh elektrik üreten kritik tesislerinde de bu enerjiyi kullanan MESKİ, 1 yılda yaklaşık 65 bin 939 hanenin bir aylık elektrik ihtiyacına eşdeğer elektrik enerjisi üretti. 1 hanenin aylık tüketimi 150 kwh olarak alınmıştır). 11.840 ağacın hayatı kurtarılırken, üretilen elektrikle toplam 4.866 ton karbondioksit salınımı engellendi. – MERSİN

akpinarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu