Ekonomi

Solana, NFT baskıda devrim yaratacak teknolojiyi duyuruyor

Investing.com – Layer-1 Blockchain ağı olarak düşük maliyetli ve yüksek hızlı süreçlere odaklanan Solana’nın geliştiricileri, NFT baskıda maliyetleri azaltacak bir teknoloji geliştirdiklerini duyurdu.

“State Compression” adı verilen teknoloji, depolama sürecini zincir dışı doğrulanabilir bir biçimde yapan ve Blockchain ağındaki depolama maliyetlerini azaltan bir bilgi yapısı olan Merkle Ağacı’nı kullanacak. Bu özellik sayesinde solmakNetwork üzerinde NFT baskı maliyetlerinin düşürülmesi ile dijital koleksiyonların daha geniş alanlara taşınması hedeflenmektedir.

Bu gelişme, geçtiğimiz yıl önemli ağ kesintileri yaşayan Solana ağı için değerli bir atılım olarak değerlendiriliyor. Solana’nın yeni teknolojisi henüz çıkış aşamasındayken, şimdiden Dialect ve Crossmint gibi tanınmış NFT platformlarının dikkatini çekmeyi başardı. Solana ağı üzerinde “State Compression” ile NFT koleksiyonlarının sıkıştırılması mantığı ile değerli depolama tasarrufları elde edilecek ve mevcut NFT özelliği korunacaktır. Buradaki en büyük avantaj, yüksek oranda sıkıştırılmış NFT’nin çok düşük bir baskı maliyetine sahip olmasıdır.

Bazı piyasa yorumcuları, Solana ağının mülkiyetinin, özellikle NFT pazarından birçok kullanıcıyı çekebileceği ve nihayetinde ağın yerel varlığının, SOL belirtecinin yükselişi için katalizör haline gelebileceği görüşünde. Çünkü son zamanlarda NFTYayınlamanın maliyeti, birçok içerik oluşturucuyu NFT bölümüne adım atma konusunda tereddütlü bırakıyor.

SOL fiyatı, son 24 saatte %2’ye yakın kayıpla 20$’ın sonuna doğru ilerliyor. Kripto piyasasının 10. en büyüğü olan Solana, yaklaşık iki haftadır 20 – 21 dolarlık dar bantta yatay seyrediyor.

Author: Günay Caymaz

kalkandere-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu