Haber

Kırsal Kalkınma Ofisi Çiftçiye Derman Olacak

Gemlik Belediyesi tarafından ilçenin Umurbey mahallesinde içerisinde laboratuvar barındıracak Kırsal Kalkınma Ofisi açılış için gün sayıyor.

Bina inşaatı bir müddet evvel tamamlanan Kırsal Kalkınma ofisinin laboratuvar ekipmanları da yerleştirilmeye başlandı. Gemlik Belediye Lideri Mehmet Uğur Sertaslan devam eden çalışmaları yerinde incelerken, bu ofisin çiftçilere iyi olmasını diledi. Bilimsel tarımın kıymetine değinen Lider Sertaslan, “Gemlik Belediyesi çiftçi belediye vizyonunu her geçen gün daha ileriye taşıyor” dedi.

“Tarımın reçetesi Gemlik Belediyesi’nden”

Tarımın en değerli kalkınma kalemlerinden biri olduğunu söz eden Gemlik Belediye Lideri Mehmet Uğur Sertaslan, profesyonel tarımın ehemmiyetine değindi. Dededen kalma usullerin her vakit toprağın muhtaçlığını karşılayamadığını belirten Lider Sertaslan, “Çiftçilerimiz toprağının ihtiyacına göre değil, geleneksel yöntemlerle tarımsal faaliyetlerini sürdürüyor. Bu yöntemler hem zaman hem toprak verimliliği açısından olumsuz sonuçlar alınmasına neden oluyor. Umurbey’e kazandıracağımız bu laboratuvar çiftçilerimize bilimsel tarımın önünü açacak. Yapacağımız testlerle çiftçilerimize yol haritası oluşturarak topraktaki eksikliklere göre reçeteler oluşturulacak. Çiftçilerimize şimdiden hayırlı olsun” dedi.

“Bu laboratuvarı kuran ilk belediyeyiz”

Gemlik Belediyesi olarak Türkiye’deki belediyeler içerisinde laboratuvar kuran birinci Belediye olduğunu belirten Lider Sertaslan, “Gemlik’te en az 25 bin kişi dolaylı ya da direkt zeytin ile ilgili faaliyetlerde bulunuyor. Biz Gemlik Belediyesi olarak ‘çiftçi belediye’ vizyonuyla yola çıktığımız günden bu yana çiftçilerimize takviye olmaya devam ediyoruz. Arazi yollarımızda her yıl tertipli olarak tesfiye çalışması, sulama çizgisi, sulama havuzları ve fide dağıtımı üzere çok sayıda tarım projelerimiz ile çiftçimizin işlerini kolaylaştırıyoruz. Artık Umurbey’e kurduğumuz bu laboratuvar bölgede birinci olmasının yanı sıra Türkiye’de belediyeler tarafından kurulan birinci laboratuvar olmasıyla öne çıkıyor” tabirlerini kullandı.

Kırsal Kalkınma Ofisini incelemesinin akabinde Umurbey – Gemlik yolu kenarında zeytin toplayan çiftçileri mahsüllerini toplarken ziyaret eden Lider Sertaslan, “Türkiye’nin en kaliteli sofralık zeytinlerini vatandaşların sofralarına ulaştırmak için çalışan çiftçilerimize kolaylıklar ve bol mahsuller diliyorum” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu