Haber

İran’ın 6 eyaletinde onlarca kız öğrenci daha zehirlendi

İran’ın çeşitli illerindeki okullarda yaklaşık 3 aydır görülen toplu zehirlenme vakalarıyla ilgili soruşturmalar sürerken, birçok şehirde onlarca kız öğrencinin zehirlendiği bildirildi.

İran’ın resmi ajansı IRNA’ya göre Kuzey Horasan, Fars, Rezevi Horasan, İsfahan, İlam ve Kuzistan vilayetlerinde yeni zehirlenme vakaları görüldü.

Kuzey Horasan Milli Eğitim Genel Müdürü Ebulkasım Akbari, Bocnurd vilayetindeki iki okuldan 46 kız öğrencinin zehirlenme belirtileriyle hastaneye kaldırıldığını açıkladı.

Akbari, öğrencilerin mide bulantısı, halsizlik ve baş dönmesi gibi şikayetlerinin olduğunu belirterek durumlarının yeterli olduğunu belirtti.

Fars vilayetinin Şiraz ve Servistan şehirlerinde de benzer semptomlarla 24 öğrenci hastaneye kaldırıldı.

İlam vilayetine bağlı Eyvan, İsfahan vilayetine bağlı Kaşan, Rezevi Horasan vilayetine bağlı Meşhed ve Huzistan vilayetine bağlı Ahvaz’da onlarca öğrencinin benzer şikayetlerle hastaneye kaldırıldığı kaydedildi.

Öte yandan Huzistan vilayetinin 6 şehrinde şimdiye kadar 700 kız öğrencinin zehirlendiği, söz konusu öğrencilerden 200’ünün gözlem altında olduğu kaydedildi.

-İran’da kız öğrencilerin zehirlenme vakaları

İran’da 30 Kasım 2022’den bu yana okullarda yaşanan toplu zehirlenme olayları dikkat çekiyor. Kum, Loristan, Tahran, Erdebil, Kirmanşah, Simnan, Mazenderan, Çeharmahal ve Bakhtiari, Elburz, Kuzey Horasan, Zencan, Fars, Batı Azerbaycan, Huzistan vilayetlerinde yaklaşık 100 günde 2 binden fazla öğrencinin zehirlendiği belirtiliyor. ve Rezevi Horasan. Öğrenciler nefes almada zorluk, mide bulantısı, baş ağrısı ve uzuvlarda uyuşma gibi belirtiler gösterirler.

Şu anda nedeni belli olmayan zehirlenme olaylarıyla ilgili çalışma yapan TBMM Eğitim, Araştırma ve Teknoloji Kurulu Başkanı Alirıza Monadi Sefidan, “Yapılan takip ve test sonuçlarına göre Okullarda kullanılan zehirde N2 (diazot) gazına rastlanmıştır.” açıklama yapmıştı.

İran Eğitim ve Öğretim Bakan Yardımcısı Yunus Penahi, 26 Şubat’ta düzenlediği basın toplantısında öğrencilerin zehirlenmesini kasıtlı olarak değerlendirdiklerini belirterek, “Bazılarının kız okulları başta olmak üzere tüm okulların kapatılmasını istediği belirlendi.” dedi.

Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, şüpheli zehirlenme olaylarını soruşturmak üzere 1 Mart’ta İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, İstihbarat Bakanı İsmail Hatib ve Sağlık Bakanı Behram Aynullahi’yi atadı.

Zehirlenme şefi 3 Mart’ta yaptığı açıklamada zehirlenmeleri “düşmanın halk arasında korku ve umutsuzluk yaratma amaçlı komplosu” olarak tanımlamıştı.

Rejim muhaliflerinin iddiasına göre, olayın arkasında İran yönetimi içinde kadınların başını çektiği Mahsa Emini gösterilerinin intikamını almak isteyen bazı radikal gruplar var.

İran Eğitim Bakanı Yusuf Nuri ise devam eden zehirlenme olaylarına ilişkin 5 Mart’ta yaptığı açıklamada, “Velilerin endişelerini anlıyoruz ve özür diliyoruz. Konuyu ciddiyetle takip ediyoruz. Bir an önce konunun netleşmesini bekliyoruz.” mümkün olur olmaz.” kelimeleri kullanmıştı.

-Mahsa Emini gösterileri

22 yaşındaki Mahsa Emini, İran’ın başkenti Tahran’da “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan ve rahatsızlanarak hastaneye götürüldükten sonra 16 Eylül 2022’de hayatını kaybetti.

Emini’nin ölümünün ardından 17 Eylül 2022’de memleketi Sakkız’da başlayan gösteriler ülke geneline yayılarak yönetime karşı protestolara dönüştü.

Aylarca süren olaylarda 500’e yakın gösterici öldürüldü, yüzden fazla güvenlik görevlisi hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu