Ekonomi

IBM ve Google, kuantum için 150 milyon dolar sağlayacak

ABD ve Japonya, kuantum teknolojileri alanında hızla yükselen Çin’in önünde kalmaya çalışırken, IBM ve Google, Chicago Üniversitesi ve Tokyo Üniversitesi’ndeki kuantum hesaplama araştırmaları için 150 milyon dolar sağlayacak.

Kuantum bilgisayarlar, bir ilaç molekülünün vücut proteinleriyle nasıl etkileşime girdiğini veya pillerin atomik ölçekte nasıl çalıştığını modellemek gibi, klasik bilgisayarların tek başına çözemeyeceği sorunları çözmeye yardımcı olduklarından, en tanınmış araştırma alanlarından biri olarak selamlanıyor.

Çin, şifreleme ve silahlar için kullanılacak malzemelerde olası uygulamaları olan kuantum hesaplama alanına önemli yatırımlar yaptı.

ABD’li araştırmacılar, Çin’deki laboratuvarların son zamanlarda ilerleme kaydettiğini, genellikle devlet medyasında yer aldığını ve bazı alanlarda rekabetçi hale geldiğini kaydetti.

Öte yandan kuantum bilişim uzmanları, bu teknolojinin gerçek dünyada faydalar sağladığından emin olmak için daha temel çalışmaların yapılması gerektiğine dikkat çekiyor.

ABD tarafında ise müttefiklerine daha fazla güvenilmesi ve Çinli öğrencilerin ABD’de eğitim alıp ülkelerine dönmeleri yönünde eleştiriler vardı.

Çin’in en büyük rakibi

ABD-Japonya ortaklığı, güvenlik ve ekonomik büyüme ile ilgili sonuçlar sağlayabilecek bilimsel araştırmalar konusunda Çin ve Japonya ve Batı Avrupa ülkeleri gibi müttefiklerini içeren ABD liderliğindeki kampın ortasında derinleşen bir bölünmeye işaret ediyor.

ABD’nin Japonya Büyükelçisi Rahm Emanuel, “Birincil öneme sahip araştırmalar için müttefiklerimize daha fazla güvenmeliyiz” dedi.

Büyükelçi, yakın zamana kadar ABD’nin Çinli öğrencilerin ABD üniversitelerinde ileri bilimsel alanlarda eğitim görmelerine izin vermede çok gevşek davrandığını söyledi. Bahisle ilgili olarak Emanuel, “Onları finanse ediyorduk. “Sadece fon sağlamakla kalmıyor, onları ülkelerine geri dönmeleri ve bize karşı rekabet etmeleri için eğitiyorduk.”

Tokyo Üniversitesi Başkan Yardımcısı Hiroaki Aihara, Çin’de kuantum hesaplamadaki birçok ilerlemenin üstü kapalı olarak gerçekleştirildiğini söyledi. Aihara, “Onlar çok çetin bir rakip,” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu