Ekonomi

Futu Holdings hisseleri 1. çeyrek net gelirinin bir önceki yıla göre azalması nedeniyle düştü

HONG KONG – Önde gelen bir teknoloji odaklı çevrimiçi aracılık ve varlık yönetimi platformu olan Futu Holdings Limited (NASDAQ:FUTU), 31 Mart 2024’te sona eren ilk çeyrek için denetlenmemiş mali sonuçlarını açıkladı.

Konsensüs tahmini olan 2,44 milyar HK$’a karşılık 2,59 milyar HK$ ile gelir beklentilerini aşmasına rağmen, şirketin net geliri yıldan yıla (YoY) %13,1 düşüşle 1,035 milyar HK$’a (132,3 milyon ABD$) geriledi. Raporlanan 7,46 HK$ hisse başına kazanç (EPS), 6,87 HK$ olan analist beklentilerinin 0,59 HK$ üzerinde gerçekleşti.

Kazanç açıklamasının ardından şirket hisseleri %2,1’lik hafif bir düşüş yaşadı. Net gelir ve brüt kârın bir önceki yıla göre %3,9 azalarak 2,122 milyar HK$’a (271,2 milyon ABD$) gerilemesi piyasanın olumsuz tepkisine katkıda bulunmuş olabilir.

Futu’nun Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Leaf Hua Li, şirketin güçlü müşteri büyümesinin altını çizerek, ödeme yapan müşterilerin bir önceki yıla göre %23,5 artarak yaklaşık 1,9 milyona ulaştığını belirtti. Li ayrıca Singapur’daki önemli müşteri varlığı artışına ve şirketin ülkede en çok indirilen finansal uygulama haline gelmesine yol açan Malezya’daki başarılı lansmana dikkat çekti. Bu başarılara rağmen şirketin toplam brüt kârı ve net geliri geçen yılın aynı dönemine kıyasla geriledi.

Şirketin faaliyet giderleri, satış ve pazarlama giderlerindeki %107,1’lik artışın etkisiyle bir önceki yıla göre %15,6 oranında artarken, bu artış araştırma ve geliştirme giderlerindeki düşüşle kısmen dengelendi. Başta müşteri edinme çabaları olmak üzere harcamalardaki bu artış, faaliyetlerden elde edilen gelirin %15,1 azalarak 1,193 milyar HK$’a (152,4 milyon ABD$) gerilemesine katkıda bulundu.

Ancak Futu’nun güçlü gelir artışı, şirketin artan maliyet ve giderlerle karşı karşıya kalması nedeniyle daha yüksek kâra dönüşmedi. Şirketin toplam gelirleri, aracılık komisyonu ve işlem ücreti gelirlerindeki hafif artış ve faiz gelirlerindeki %4,6’lık yükselişin etkisiyle bir önceki yıla göre %3,7 oranında arttı. Şirketin diğer gelirlerinde de %23,7’lik bir artış kaydedilmiş olup, bu artış temel olarak fon dağıtım hizmet gelirlerindeki artıştan kaynaklanmıştır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

habermahmudiye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu