Teknoloji

E-devletten Kontrol Edin! Adınıza Açılmış Dava Var mı? Güvenlik Kontrolü Nedir, Nasıl Yapılır?

Bu denetimler hayat kurtarıyor! E-devletten yapabileceğiniz bu güvenlik denetimleri epeyce kolay. Ayrıyeten hem sizi hem de sevdiklerinizi inançta tutmanızı sağlıyor. O güvenlik denetimleri ne mi? İşte ayrıntılar.

Adınıza kayıtlı telefon numaraları

E-devlet üzerinden taşınabilir sınır sorgulama yaparak üzerinize kayıtlı tüm çizgileri görüntüleyebilirsiniz. E-devlete kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra arama kısmına taşınabilir sınır sorgulama yazarak direkt olarak sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz. Açılan sorgulama sayfasında karşınıza üç başka operatörün bilgileri çıkar. Şayet bilginiz dışında isminize açılmış bir sınır varsa bu sorgulama ekranında görüntüleyebilirsiniz.

Hanenizde yaşayan kişiler

E-devlet üzerinden ikametgâh adresinin görüntülenebileceğini biliyoruz. Pekala bu hanede ikamet eden öbür şahıslar kimler? Bu bilgiye de tekrar e-devlet üzerinden kolay bir sorgulamayla ulaşabilirsiniz. Siteye giriş yaptıktan sonra arama kısmına  ‘aynı hanede ikamet eden kişi sorgulama’ yazmanız kâfi. Akabinde yerleşim yeterinde oturanları görüntüleyebilir ve barkodlu doküman oluşturabilirsiniz.

Siyasi parti üyelikleriniz

E-devlet üzerinden sorgulayabileceğiniz öbür bir bilgi ise siyasi parti üyeliğinizin olup olmadığı. Bu sorgulama ile bilginiz dışında yapılan bir üyelik varsa bunu öğrenebilirsiniz. Sorgulamanın akabinde dilerseniz evrak oluşturabilirsiniz. Sorgulama sayfasına ulaşmak için Google’a ‘siyasi parti üyeliği sorgulama’ yazmanız yeterli.

Adınıza açılan banka hesapları

Bilginiz dışında bir banka hesabı açılmış olması çok büyük problemlere yol açabilir. E-devlet üzerinden yapabileceğiniz basit bir sorgulamayla bu hesapların tamamını görüntüleyebilirsiniz. Sorgulama için ‘banka hesabı sorgulama’ diye aratmanız yeterli. Ardından karşınıza çıkan sayfada ‘mevduat/katılım fonu hesabı bulunan banka sorgulamaya’ tıkladığınızda adınıza açılmış tüm banka hesaplarını görüntüleyebilirsiniz.

Mevcut vergi borçlarınız

Bu sorgulama ile vergi borcunuzun olup olmadığını öğrenmeniz çok kolay. Arama butonuna ‘vergi borcu sorgulama’ yazarak borçlarınızı görüntüleyebilirsiniz. Açılan sayfada hem toplam borçlarınızı hem yeni borçlarınızı başka farklı görüntüleyebilirsiniz. Şayet borcunuz varsa bu borcun vergi devri, taksiti, vadesi, varsa gecikme artırımı ve indirimi üzere ayrıntıları da görüntüleyebilirsiniz.

Kredi limit ve borç bilgileriniz

Risk merkezi raporu ile kredi ve borçlarınızı basitçe sorgulayabilirsiniz. Arama butonuna ‘risk merkezi rapor sorgulama’ yazarak sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz. Doküman oluşturmak için telefon numaranıza bir şifre gönderiliyor. Raporunuz hazırlandığında sms ile bilgilendirme yapılıyor. Müracaat yaptığınız sayfada bulunan ayrıntı görüntüle kısmından raporunuza ulaşabilirsiniz. Şifrenizi girdikten sonra ayrıntılı sorgulama raporunuzu görüntüleyebilir ve bu raporu indirebilirsiniz. Oluşturulan raporun bir sene görüntüleme mühleti oluyor.

Adınıza açılan davalar

Dava belgesi sorgulama özelliği ile isminize açılmış tüm davaları görüntüleyebilirsiniz. Bunun için arama butonuna ‘dava dosya sorgulama’ yazmanız kâfi. Akabinde açılan sayfada müdahil olduğunuz davaları yahut isminize açılmış davaları görüntüleyebilirsiniz.

Hesabınıza gönderilmiş tebligatlar

Bu özellik ile tarafınıza gönderilmiş e-tebligatları çarçabuk görüntüleyebilirsiniz. SGK tarafından gönderilmiş olan bu tebligatlara ulaşmak için arama butonuna ‘e-tebligat sorgulama’ yazmanız kâfi olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu