Haber

Türk Komando Taburu Kosova’ya Gönderildi

NATO Müşterek Kuvvet Komutanlığının talebi üzerine Kosova ile Sırbistan arasındaki gerilimi azaltmak amacıyla 500 askerden oluşan bir Türk komando taburu Kosova’ya gönderildi. Türk taburu KFOR birimleriyle bütünleşirken, ABD merkezli Bloomberg Türkiye’nin Kosova’da kritik bir görev üstleneceğini yazdı.

“SON KARAR KISA SÜREDE VERİLDİ”

Haberde, Türkiye’nin Kosova’da son 10 yılın en şiddetli çatışmalarının ardından bu sonbaharda planlanan rotasyonla Kosova’daki NATO liderliğindeki Barış Gücü’nün (KFOR) komutasını İtalya’dan devralmasının beklendiği belirtildi. bölge. Bloomberg, “yetki devrinin bir süredir değerlendirildiğini, ancak nihai kararın daha yeni verildiğini” kaydetti.

“TÜRK SAVAŞI 5 HAZİRAN’DAN İTİBAREN KOSOVA’DA”

500 askerden oluşan Türk komando taburu hakkında bilgi veren KFOR Sözcüsü Albay Gallieni, “Türk taburu 5 Haziran’dan itibaren Kosova’da konuşlandırıldı. Şu anda diğer KFOR birlikleriyle entegrasyon ve eğitim yapıyorlar. “Elbette kuzeyde konuşlandırılabilirler, çünkü KFOR’un durumu kötüleştirme çabaları şu anda kuzeyde, bu da güvenliği sağlamak için mevcudiyeti artırıyor, ancak yedek kuvvetler ihtiyaç duyulan her yerde ve her zaman konuşlandırılabilir.”

“TÜRK SAVAŞI KOSOVA’DA GEREKTİĞİ KADAR KALACAKTIR”

Olayların yaşandığı Kosova’ya Türk komandolarının sevk edilmesi tüm dünyanın gündemine oturdu. ABD merkezli Associated Press haber ajansı, “Türk kuvvetleri NATO önderliğindeki barış güçlerini desteklemek için Kosova’da bulunuyor.” Kosova’daki olaylarla ilgili haberde; NATO’nun Türk taburunun başlangıçta Kosova’nın Prizren kentindeki Sultan Murat Kampında konuşlanacağını ve “gerektiği sürece” Kosova’da kalacağını söylediği aktarıldı.

saimbeylihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu