Haber

TRENİN ÇARPTIĞI MİNİBÜSTEKİ 7 KİŞİLİK SÜRÜCÜSÜNE 152 YIL 11 AY HAPİS

TEKİRDAĞ’ın Ergene ilçesinde yük treninin çarptığı minibüste 7 kişinin hayatını kaybettiği kazada minibüs sürücüsü Bilal Küllü (52) 152 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ash, çok üzgünüm, keşke ölseydim. Keşke evden çıkmasaydım merdivenlerden düşüp ölecektim” dedi.

Ergene’nin Velimeşe Mahallesi’nde 4 Eylül 2021 sabahı Kapıkule-Halkalı seferini yapan yük treni, geçmeye çalışan Bilal Küllü’nün kullandığı 59 ADJ 755 plakalı fabrika personelini taşıyan minibüse çarptı. hemzemin geçitte kapalı bariyerler aracılığıyla. Kazada Suzan Aksoy, eşi Halil Aksoy, Nebibe Korkmaz, Cangül Akın, Hülya Dinçkol, Yaşar Şanlı, Nusret Açıkgöz hayatını kaybetti, 5 kişi yaralandı. Kazayla ilgili olarak minibüs sürücüsü Küllü’nün gözaltına alınmasının ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Sivil Ulaşım Fakültesi Ulaşım Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Karayolları ‘ikincil’ kusurlu bulundu.

Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kazayla ilgili hazırladığı iddianamede, minibüs şoförü Bilal Küllü, 7 kişi için ‘olası kasten öldürme’ ve ‘basit tıbbi müdahale’ suçlarından ayrı ayrı 140 yıl 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı. ‘ Ayrı ayrı yaralanan 5 kişi için. “Birden fazla kişiyi kasten tekrar dolduramayacak kadar yaralama” suçundan 5’er yıla kadar olmak üzere 25’er yıl hapis cezası istendi.

‘KEŞKE YAPSAYDIM’

Toplam 165 yıl tutuklu kalması istenen Bilal Küllü, bugün Çorlu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki 4. duruşmaya SEGBİS ile katıldı. Ölen ve yaralananların yakınları ile avukatlarının hazır bulunduğu duruşmada mahkeme başkanı, davanın bittiğini belirterek Küllü’den son savunmasını istedi. Savunmasını yapan Küllü, “Çok üzgünüm. Bunu kasten yapmadım. Hepsi benim kardeşim ve kimse beni uyarmadı. Herkese yardım ederdim” dedi. Keşke evden çıkmasaydım, merdivenlerden düşüp ölmüştüm” dedi.

İNDİRİM UYGULANDI

Savcının mütalaası üzerine mahkeme heyeti, Bilal Küllü’nün sabıka kaydı olmadığı için olası kast indirimi uyguladı. Mahkeme, yaşamını yitiren 7, yaralanan 4 kişiden Küllü’ye toplam 152 yıl 11 ay hapis cezası verdi.

Basına kapalı yapılan duruşmanın ardından hayatını kaybedenlerin ailelerinin avukatı Hayrettin Çil açıklama yaptı. Mahkemenin doğru bir karar verdiğini ifade eden Çil, “2021 yılında meydana gelen olayda görülen mahkeme, kasten adam öldürme suçundan 7 kez müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi ve kararını da bu şekilde verdi. Yargıtay bu şekilde açıktan ödenecek ama bu aşamaya gelen olası kasıtlı uygulama bizim sistemimizde çok yaygın bir uygulama değil.Ancak bu durumda mahkeme süzgeçten geçirerek olası kasti bir karar vermiş. Olayı çok isabetli bir şekilde inceleyip, çok isabetli analiz ederek, “Buraya kadar olan kısmı bir hukuk zaferi olarak değerlendiriyoruz. Elbette gidenler geri dönmeyecek ama aktif yargılamalar ve gerçek kararlarla bu kabahatlerin bir daha yaşanmaması için donanımlı bir yargılama yapıyoruz. Bu açıdan isabetli bir karardı” dedi.

“ADALET BULDU”

Kazada ablası Suzan ve eniştesi Halil Aksoy’u kaybeden Semra Çiçek, adaletin yerini bulduğunu söyledi. Çiçek, “3 yetim ve yetim var. Adalet yeni yerini buldu. Çünkü onları bir günde annesiz, babasız, nefessiz bıraktı. Başka söyleyecek sözüm yok” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu