Teknoloji

Sözleşmeleriniz de Akıllı mı?

Her platformda devam eden bir Akıllı Sözleşme çılgınlığı var. Muhtemelen şahit oluyorsunuz, muhtemelen farkında bile olmuyorsunuz ama yakın gelecekte kullandığınız birçok teknolojik süreç bunun içinden çıkacak. Kendi başına iyi çalışan aklı başında bir süreç görürseniz, arkasında bu prosedürler çalışıyor olabilir.

Hatta standart bir formda olmaları gerekiyor, adı üzerinde prosedürler, muhtemelen en bilinen ERC konsepti…

ERC ne?Muhtemelen en kısa ve en kolay açıklama ile Token oluşturma ilkesine öncülük eden ilk protokollerden biridir. ‘Ethereum Yorum İstekleri’

Madeni para neydi? Kendi blockchain yapısına sahip kripto para birimlerinin genel adıydı. O zamanda belirteç nedir? Çok kolay; Kendi blockchain yapısına sahip olmayıp başka bir blockchain platformunda bulunan konsey kripto para birimlerinin genel adıdır. Özetle blockchain varsa Coin, yoksa Token 🙂

BlockchainERC kavramını internet ile özdeşleştirirsek, Ethereum üzerinde çalışan ERC çeşidine, internet üzerinde çalışan TP’ye de değinebiliriz. (Aktarım Protokolü) ile adlandırdığımız protokollerle karşılaştırabiliriz.

İnternetteki en temel ve yoğun süreçleri ele alacak olursak e-posta, belge ve web sitesi trafiğinin başı çektiğini gözlemleyebiliriz. Basitçe bu protokolleri tanımlamamız gerekirse;

HTTP ; Hyper Text Transfer Protocol sayesinde web sitelerine erişim sağlıyoruz.

SMTP ; Basit Posta Aktarım Protokolü sayesinde e-posta akışını düzenliyoruz.

FTP ; Dosya Aktarım Protokolü sayesinde belge alışverişi de yapıyoruz.

ERC standartları da örnek bir şekilde sona gelen farklı kodlar sayesinde bize Blockchain dünyasında farklı işlevsellikler sunmaktadır.

Peki Akıllı Sözleşmeler ve Standartları nelerdir?

Bu sorular canınızı sıkmaya başladıysa ne olduklarına bakmadan birkaç kısa tarife açıklık getirelim;

Ethereum Nedir?: ERC Token altyapısını çalıştıracak dünyanın en büyük bilgisayarı olma ilkesiyle hazırlanmış bir altyapı sağlayan ortam

ERC nedir?: Yorumlar için Ethereum İsteklerinin kısaltması ( yani Ethereum platformunun komutlarının birlikte çalışmasını sağlayan bir işletim protokolü)

Jeton Nedir?: Ethereum platformunda ERC desteği ile çalışan farklı standartlarda tanımlanabilen kod içerikleri

dApp: Merkezi Olmayan Uygulama ( yani Dağıtılmış Uygulamalar)

ERC’yi takip eden sayıların özelliklerine geçmeden önce token standardının neden bu kadar değerli olduğuna bakalım.

ERC’yi takip eden sayıların özelliklerine geçmeden önce token standardının neden bu kadar değerli olduğuna bakalım.

Blockchain dünyasında “yağ protokolü, ince uygulama” ( yağ protokolü, ince uygulama)Klasik internet dünyasında “ince protokol, şişman uygulama” diye bir kelime var. (ince protokol, şişman uygulama)tam tersi

Bu tarif, internet dünyasında en karlı ve değerli içeriğin, merkezi ve yoğun olarak kullanılan uygulamalar tarafından ağırlaştırıldığı anlamına gelir. ARP, IP, TCP, SNMP gibi temel protokoller yalnızca BT uzmanları tarafından bilinir.

Blockchain endüstrisinde ise tam tersi; uygulamanın üzerinde çalışan protokol katmanında maliyet daha da ağırlaşmaktadır.

ERC-x, protokol zinciri ve blockchain endüstrisindeki en büyük ekosistem olan Ethereum standardıdır. Platform hem merkezi hem de merkezi olmayan borsalar tarafından desteklendiğinden, Ethereum platformunda birçok dApp oluşturulur. Ayrıca, yeni projeler için token’lar hızlı bir şekilde çıkarılıp lanse edilebilmekte, sermaye ile yüksek gelirli projeler için altyapı ve kısa sürede tanıtım sağlanmaktadır.

ERC Standartları nelerdir?

Web 3.0 standartlarının çoğu Ethereum’da sunulmaktadır.

ERC belirteç standardı, Ethereum’da her zaman tanıtılır ve Ethereum’un tam hızda yenilik yapmaya devam ettiğinin bir başka kanıtıdır.

Bunların ortasında, iyi bilinen ERC20 ve ERC721 protokolleri, son yıllarda oyun alanında token dalgasını ve homojen olmayan jetonların kullanımını teşvik ediyor. ERC223 ve ERC777 protokolleri, ERC20 protokolünün yükseltmeleridir; ERC998 protokolü, ERC777 protokolünün pratikliğini genişletir; ERC1337 protokolü, blockchain tabanlı abonelik ve ödeme davranışını düzenler; ERC1400 protokolü, belirteç güvenliğini netleştirir; ERC1155 protokolü, çoklu belirteç işlevleri sunar.

ERC-20

ERC-20, 2015’te piyasaya sürülmesine rağmen, 2017’ye kadar yaygın olarak kullanılmadı. Herhangi bir blockchain gazisinin muhtemelen hatırladığı gibi, 2017’nin ikinci yarısında kripto para ticaretinin hızı, önceki iki yıla kıyasla çok büyüktü. Bu dönemde ETH, şu faktörler nedeniyle hızla popülerlik kazandı:

– Ethereum protokolünün ilk versiyonuydu.

– Akıllı sözleşmeleri tanıtan ilk altyapı oldu

– Kullanımı nispeten basitti

ERC-20 temel olarak belirteçlerin en kolay altı işlevini tanımlar:

– toplam tutar,

– Hesap bakiyesi,

– iletim işlevi,

– iletim kaynağı adresi,

– para çekme onayı,

– hesap bakiyesi kontrolü ve çeşitli isteğe bağlı işlevler ( belirteç adı, belirteç ve rakam)

ERC-20’nin ana işlevi “token” çıkarmaktır, bu kadar kolay. Ancak, jetonları yanlış adrese gönderirseniz, “Üzgünüz! Gönderdiğiniz jeton kayboldu” Formdan pay alma ihtimaliniz çok yüksek. Bu duygunun ERC-20 tokenlerinde önemli bir kayba neden olduğunu söylemeye gerek yok.

ERC-20 protokolünün kolaylığı ve kayıpları göz önüne alındığında, birisinin onu geliştirmek istemesi doğal hale geldi. İşte o zaman ERC-223 doğdu.

Bu tokenin başlıca özellikleri;

– Yanlış adrese gönderilen parayı kaybetme hatasına çözüm

– GAZ tüketiminin ERC-20’nin neredeyse yarısına düşürülmesi

– ERC-20 ile geriye dönük uyumluluk

Ancak ERC-223, ERC-20’nin yalnızca bir uzantısı olduğundan, mevcut birçok cüzdan onu desteklemez. Bu nedenle özellikleri biraz daha gelişmiş olsa da genel görünümü pembe değildi.

ERC-721

Herkesin NFT olarak bildiği altyapının mihenk taşı diyebiliriz. ERC-721’i ünlü yapan dApp, blockchain endüstrisinde yaygın olarak bilinen Cryptokitties çılgınlığıdır. ERC-721 ve öncülleri arasında en büyük fark, ERC-20 ve ERC-223 tarafından oluşturulan homojen belirteçlerin homojen yerine homojen olmayan belirteçler oluşturmasıdır.

Ne anlama geliyor?

Bire bir ERC-20 projesi için, A kişisindeki jetonlar ile B kişisindeki jetonlar bir ölçü dışında farklılık göstermez. Ancak, ERC-721 ile benzersiz kişisel dijital varlıkları gerçek koleksiyon pahasına etiketlemek/kayıt etmek mümkündür. ERC-721 aslında temel bir Bitcoin teknolojisine dayanmaktadır. Bu teknoloji ilk icat edildiğinde (eter doğmadan çok önce), Bitcoin dışında emlak ve varlık sertifikaları gibi şeyleri Bitcoin dünyasına sokma isteği ilk fikri doğurdu.

ERC-20 jetonları bölünebilirken, ERC-721 jetonunun en küçük birimi bölünemez. Bu şekilde, her jeton benzersizdir. Oyun, güzel sanatlar, müzik telifinden bilet sahipliğine ve yeni nesil oyunlara kadar, gelecekte giderek daha fazla gerçek varlık tokenize edilecek. Bu nedenle, tüm bu tür maliyetlerin ERC-721 aracılığıyla şeffaf bir biçimde Ethereum blok zincirine aktarılabileceğini düşünmek heyecan verici… Hep birlikte izleyeceğiz ve göreceğiz.

ERC-777: Bu sürüm, ERC-20 için bir geliştirmedir.

ERC-223’ten önceki bu sürüm, ERC-20’ye yönelik bir geliştirmedir.

Özellikler:

– Belirteç kaybı hatasına çözüm

– Ağ trafiği sorunlarını azaltmak ve Ethereum blok zincirinde ticaret yapmak

– Ticaret farklı nokta sürtünmesini azaltmak

– Akıllı sözleşme işlevini kullanarak işlem bilgilerini gönderme ve özelleştirilmiş kapasiteye sahip belirteçler oluşturma desteği

ERC-1155

Bu protokol oyunlar için oluşturulmuştur. Bir gün ekipman, altın para, yiyecek, hammadde içeren bir oyunlar zinciri olduğunu varsayalım… Yüzbinlerce kullanıcı, yüzbinlerce ortak ve değer üretebilecek oyun içi satın alma-ticaret değeri atfedebileceğimiz kişiler. yüzbinlerce token sözleşmesine yol açabilen zincirde. Gas maliyeti, yönetim vb. hepimizin zaman zaman şahit olduğu ethereum platformu içerisindeki sorunlar bir süre sonra dayanılmaz boyutlara gelebilmektedir.

İşte ERC-1155, kullanıcılara bu seviyede bir paket fırsatı sunmak için tasarlanmıştır.

Örneğin, desteklenen bir oyun platformunda oyun içi alışveriş yapıyorsanız, ERC-20 veya ERC-721 ile bir şey satın almak yerine, ürünleri ERC-1155 “alışveriş sepetinize” koyabilirsiniz ve süreç şu şekildedir: tek kontrolde tamamlandı.

Peki sizin için en uygun ERC standardı hangisi?

ERC-20 ve ERC-721, çünkü bir standartla ilgili en iyi şey, daha fazla insanın bunları kullanmayı seçmesidir. Sonuçta en ileri teknolojiyi kazandıran standart değil, adaptasyon, kullanıcı alışkanlıkları, bakım maliyeti vb. bir takım faktörlerdir.

Bakalım önümüzdeki dönemin süreçleri ne tür gereksinimler ve altyapı farklılıkları doğuracak…

Şimdi siz düşünün, size/işinize en çok hangisi yakışır, yeni ne olabilir? 😉

Teknolojiyle Kalın 😉

Saygılarımla,

dD

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu