Haber

SDGF davasında ‘1 Mayıs’a katılma suçu’ yargılanacak

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’na (SGDF) yönelik 12 Mart’ta düzenlenen operasyonda SGDF Eşbaşkanları Yaren Tuncer ve Okan Danacı’nın yanı sıra çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan ve yargılanan Tuncer ve Danacı’nın ikinci duruşması yarın İstanbul Çağlayan 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

İddianamede suçlamalar yer aldı

Yaren Tuncer ve Okan Danacı hakkında hazırlanan iddianamede, “SGDF Genel Kuruluna katılmak, Sivas ve Maraş katliamlarını anma etkinliklerine katılmak, 1 Mayıs kortejine katılmak, Gezi eylemlerine ilişkin basın açıklamasına katılmak, Gözaltında kaybedilen Ali İsmail Korkmaz, Hasan Ocak anısına yapılan açıklamada.” ve Rıdvan Karakoç’un mezar anma töreni, Suruç için Adalet Bildirgesi dağıtılması, cezaevlerindeki baskı ve tecride karşı açlık grevi yapılması, kimyasal silah saldırılarına karşı açıklama yapılması.

‘AJANSA CEZA VERİLDİ’

Cezaevlerinde yaşananlara dikkat çeken SDGF üyesi Senem Pektaş, “Silivri Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Kalender Polat, avukat mütalaası bahanesiyle hücresinden alınarak, kendisini suçlu olarak tanıtan polisle görüşmeye zorlandı. ‘MİT mensubu’ oldu ve ajan olmaya zorlandı.” “Buna karşı slogan atan tutuklulara soruşturma başlatıldı ve kınama cezası verildi” dedi.

‘BU İDDİAAT ABA’NIN ALTINDAKİ ÇUBUĞU GÖSTERİYOR’

Hazırlanan iddianamelere de değinen Pektaş, şunları söyledi: ”AKP-MHP iktidarı kendisine karşı söz ve hareket örgütleyen, haklarını savunan, direnen tüm güçleri yakalamak istiyor. En doğal demokratik haklarımızı kullanmanın kriminalize edildiği ve suç gibi gösterildiği iddianamelerimiz, aslında gençlere başta olmak üzere işçilere ve ezilenlere sopa göstermek anlamına geliyor. Bu, ifade, eylem ve örgütlenme hakkımıza topyekun bir saldırıdır. “Bu unsurlar açıkça işçilere ‘Grev hakkınız yok, kadınlara protesto hakkınız yok, öğrencilere örgütlenme hakkınız yok’ diyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu