Ekonomi

On İkinci Kalkınma Planı’nın politika adımlarını belirlemek için “vatandaş anketi” başladı

On İkinci Kalkınma Planı’nın politika adımlarını belirlemek amacıyla 24 Eylül’e kadar sürecek “vatandaş anketi” başladı.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’ndan alınan bilgiye göre, programın ilgili politika adımlarının belirlenmesi amacıyla özel komiteler ve çalışma grupları gibi teknik toplantıların yanı sıra vatandaşlar arasında anket yapılarak geniş düzeyde katılımın sağlanması amaçlanıyor. Hazırlık çalışmaları devam eden plan.

2024-2028 yıllarını kapsayan 5 yıllık dönemde Türkiye’nin odaklanacağı hedef ve stratejileri ortaya çıkaracak olan On İkinci Kalkınma Planı, 2053 vizyonu doğrultusunda hazırlanmış olup, ülke kalkınmasını harekete geçiren bütünsel bir yol haritası olarak tasarlanmıştır. Cumhuriyetin 100. yılında potansiyel

24 Eylül’e kadar sürecek

Bu kapsamda vatandaşlar ankete 24 Eylül tarihine kadar Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı internet sitesi (https://www.sbb.gov.tr/) üzerinden katılabilecek.

Anketin ilk bölümünde Planın ana konu başlıkları arasından öncelikler ve bu başlıklara bağlı çeşitli politika seçenekleri seçilebilmektedir. Ankette, “Bilgi ve İletişim Teknolojileri”, “Eğitim”, “Kent Yaşamı”, “Tarım, Hayvancılık ve Kırsal Kalkınma”, “Gelir Dağılımı”, “Afetlere Dayanıklı Yaşam Alanları Yaratmak”, “Aileyi Güçlendirmek”, “Bölgesel Kalkınma”, “Çevre”, “Demokrasi, Adalet, Güvenlik”, “Devlet Yardımları”, “Enerji”, “Göç”, “Güçlü ve Dayanıklı Ekonomi”, “İstihdam”, “Kamu Hizmeti Sunumu ve İyi Yönetişim”, “Sağlık” “, “”Teknolojiye Dayalı Yenilikçi ve Rekabetçi Üretim”, “Turizm”, “Ulaşım” ve “Uluslararası İşbirliğinin Geliştirilmesi” olmak üzere 21 konu yer alıyor. Bu başlıklardan değerli görülen 5’inin sıralanması istenirken, katılımcılara bu başlıklara ilişkin çeşitli politika seçeneklerinden oluşan çoktan seçmeli seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz.

Açık uçlu bırakılan ikinci bölümde ise “On İkinci Kalkınma Planı’nın temel öncelikleri ve bu önceliklere yönelik politika uygulamaları sizce neler olmalıdır?” Soruyu sorarak vatandaşların yeni ve özgün fikirlerini ifade etmeleri istenir.

Araştırma kapsamında yapılacak önerilerle Türkiye’nin gelişme potansiyeline sahip olduğu alanlar ve bu alanlara yönelik politika tercihleri ​​kapsamlı bir şekilde değerlendirilecek.

Plan hazırlıklarına ilişkin ek bilgiye https://onikinciplan.sbb.gov.tr/ adresinden ulaşılabilir.

bulancak-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu