Ekonomi

Norveç: Türkiye’nin terörle mücadele hakkı bulunmaktadır

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile Berlin’de düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Store, “Bir tehdit olduğunda Türkiye’nin terörle gayret hakkı bulunmaktadır.” dedi.

Bir gazetecinin, Türkiye’nin sınır dışı operasyonlarını sorması üzerine Store, prensip olarak Türkiye’nin de güvenlik problemlerine karşı koyabileceği gerçeğine hürmet duyduklarını lakin tüm tarafların tansiyona yol açacak askeri operasyonlardan kaçınmalarını istemek durumunda olduklarını belirtti.

Ülkesinin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini desteklediğinin altını çizen Store, iki ülkenin üye olmasıyla Avrupa’nın kolektif bir güvenliğe sahip olabileceğini tabir etti.

Store, tüm NATO üyelerinin bu iki ülkenin üyeliğini onaylamasını beklediğini lisana getirdi.

Norveç Başbakanı, deniz altındaki güç yapısının korunmasına ait de şu sözleri kullandı:

“Bu, enerji tesislerinin güvenliğiyle ilgili. Burada suyun altı ve üstü arasında keskin bir ayrım çizgisi çizmek istemiyorum. Bu gaz boru hatları, telekomünikasyon altyapısı, fiber optik altyapı ve diğerleriyle ilgili. Bu altyapının güvenliğini sağlamak için koordineli bir ortak çabaya ihtiyacımız var.”

Scholz’dan “koordinasyon ofisi” kurulması talebi

Almanya Başbakanı Scholz, Norveç ile deniz altındaki güç altyapısının NATO şemsiyesi altında ortaklaşa korunmasını istediklerini belirterek, su altı altyapısının korunması için NATO içerisinde bir “koordinasyon ofisi” kurulması talepleri olduğunu söyledi.

Scholz, “Boru hatları, telefon kabloları ve internet bağlantıları devletlerimiz için hayati önem taşımaktadır ve çok özel bir şekilde güvence altına alınmalıdır. En azından Kuzey Akım 1 ve 2 boru hatlarına yapılan saldırılar, burada ne kadar büyük riskler olduğunu gösterdi.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu