Ekonomi

Küresel piyasalar değişen Fed beklentileriyle dalgalandı

Fed’in faiz indirimlerine ilişkin fiyatlamalar ABD’de açıklanan son verilerle düşerken, ABD tahvillerinde Pazartesi yaşanan kayıplar yeni işlem gününde durdu.

Pazartesi gününü 9 baz puan yükselişle tamamlayan ABD 2 yıllık tahvil getirisi yatay seyirde. Pazartesi günü 11 baz puan yükselen ABD 10 yıllık tahvil getirisi ise fazla değişim göstermedi ve yüzde 4,30 seviyesinde.

Wall Street endeksleri Pazartesi günü karışık seyretti. S&P 500 yüzde 0,2 düşerken, Nasdaq 100 aynı oranda yükseldi. Yeni işlem gününde ABD vadeli endeksleri ekside.

Avustralya ve Yeni Zelanda tahvil getirileri, ABD’dekileri izleyerek bu sabah yükseliş kaydetti. Hong Kong Borsası iki günlük tatilin ardından, sakin seyreden Asya’nın genelinden olumlu ayrıştı. Xiaomi Corp., ilk elektrikli aracının tanıtımının ardından yükselişe en fazla katkı yapan hisse oldu.

Çin hisseleri ralliye ara verirken; Japon hisseleri, yenin Pazartesi günü dolar karşısında yılın en düşük seviyelerine kadar zayıflamasının ardından istikrar kazanmasıyla kazançlarını sildi.

Pazartesi günü yüzde 0,3 yükselen Bloomberg Dolar Endeksi 1.249 seviyesinde işlem görüyor. Yerel seçimin ardından ekonomi politikasının değişmeyeceğine yönelik beklentilerden destek bulan Türk lirası da değer kazanan sınırlı sayıda gelişen piyasa para birimi arasında yer aldı.

ABD’de güçlü ISM verileri

ABD’de açıklanan veriler ekonominin güçlenmeye devam ettiğine işaret etti. ISM İmalat Endeksi Mart ayında 50,3 seviyesine yükseldi ve hem Şubat ayı verisinin hem de 48,3 seviyesindeki beklentinin üzerinde açıklandı.

Endeks aynı zamanda 2022’den bu yana ilk kez 50’nin üzerine çıkarak imalat aktivitesinde büyüme sinyali verdi.

Verinin ardından tahvil yatırımcılarının Fed’in Haziran’da ilk faiz indirimini yapacağı yönündeki fiyatlamaları bir ara yüzde 50’nin altına düşerken, swap kontratlarında bu yıl için fiyatlanan Fed faiz indirimi tutarı 65 baz puanın – dolayısıyla Fed yetkililerinin öngördüğü tutarın da altına indi.

Veri öncesi düşüşte olan ABD tahvillerinde kayıp derinleşti. ABD’nin 2 ile 30 yıl arası vadelerdeki tahvil getirileri gün içinde 10 baz puanı aşan yükselişler kaydetti.

ABD’de Cuma günü açıklanan şubat ayı kişisel gelir ve harcamalar verileri tüketimin güçlü seyrettiğine işaret ederken, Fed Başkanı Jerome Powell da konuşmasında faiz indirmeden önce enflasyonun düştüğü konusunda daha emin olmaları gerekeceğini vurgulamıştı.

AmeriVet Securities’den Gregory Faranello, “ISM verisinin, ekonominin dayanıklılığının Fed’in sabırlı olmasını sağladığı yönünde geçen hafta ortaya çıkan söylemi beslediğini” söyledi. Faranello’ya göre tahvil piyasası için bu durum, faiz oranlarının “daha uzun süre yüksek” kalması gerekeceği anlamına geliyor.

haber-cicekdagi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu