Ekonomi

Kontrolmatik, ABD’de yeni bir şirket kurma kararı aldı

Investing.com – Kontrolmatik, Kamuyu Aydınlatma Platformuna yaptığı açıklamada idare heyeti kararıyla ABD’de yeni bir şirket kuracağını açıkladı.

Kontrolmatik İdare Konseyi, Powin LLC şirketiyle 7,5 GWh lithium-ion hücre alımına yönelik çerçeve alım mutabakatı kapsamında, Amerika Birleşik Devletleri’nde yıllık 3GWh kapasiteli batarya hücresi, batarya paketi ve güç depolama sistemleri üretim tesisi kurulması gayesiyle şirket kurulmasına karar verdi.

Yapılan açıklamada şirketin başlangıç sermayesinin 40 milyon dolar olacağı bilgisi verildi. Buna nazaran Kontrolmatik Teknoloji Güç ve Mühendislik  A.Ş.,16 milyon dolar, Kontrolmatik Technologies Inc., 5,6 milyon dolar, Pomega Güç Depolama Teknolojileri A.Ş. ise 4 milyon dolar ile sermayeye iştirak edecek.

Şirket, ayrıyeten faaliyet alanında ABD‘de sağlanan teşviklere başvuru yapacak ve bu bağlamda özellikle 16/8/2022 tarihinde ABD Kongresinde onaylanan “Inflation Reduction Act (IRA)” kapsamındaki Batarya Hücresi Üretimi: 35 USD/kWh, Batarya Paketi üretimi: 10 USD/kWh olan Production Tax Credit’ten yararlanılması bekleniyor.

Üretim tesisinin kurulacağı kent için eyalet bazlı yapılan müracaatının sonucunun bekleneceği bilgisi verilirken gerekli iş ve süreçlerin takibi ve tamamlanması için Bahadır Yetki ve Osman Şahin Köşker’e yetki verildi.

Şirket ayrıyeten ABD Kongresinde onaylanan IRA teşvikleri hakkında da bilgi verdi. Bu kapsamda kWh başında 45 dolarlık teşviğin 2030 yılına kadar devam edeceği, 2031 ve sonra yıllık %25’er azaltımlarla 2032’de son bulacağı belirtildi. Bu kapsamda şirket, 2032 yılına kadar yaklaşık 900 milyon doların üzerindeki federal teşvikten yararlanmayı planlıyor. 

KONTR payında son durum

KONTR, ferdi yatırımcıları ağırlaştığı öteki paylarla birlikte günün birinci saatlerinde taban fiyatına gerileyerek 157,1 TL’ye düştü. Haberin akabinde taban fiyattan %17 yükseliş gören pay fiyatı, gün içinde 188,4 TL’ye kadar yükseldikten sonra ortalama 180 TL düzeyinde yatay hareket ediyordu. 

KONTR, bugünkü düşüşle geçen hafta başındaki taban düzeyini bir sefer daha test etmiş oldu. Pay 17 Kasım düşüşü sonrası geçen hafta kayıplarını telafi etmesine karşın son 3 günlük seansta tarafını tekrar aşağı çevirdi.

Kasım ayında %81 bedel artışıyla devam eden KONTR, 2022 yılında %1.333 oranında değerli bir yükselişe sahip.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu