Ekonomi

Japonya, dolar karşısında 152 seviyesinin altına düşmesi halinde yeni desteklemek için harekete geçebilir

TOKYO – Japonya’nın eski üst düzey döviz diplomatlarından Tatsuo Yamazaki Perşembe günü yaptığı açıklamada, Japon yetkililerin dolar karşısında 152 seviyesinin önemli ölçüde altına düşmesi halinde yeni desteklemek için döviz piyasasına müdahale edebileceğini belirtti. Bu açıklama, Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) geçen ay sekiz yıllık negatif faiz politikasına son vermesinin ardından bile yenin istikrarlı bir düşüş trendi göstermesi üzerine geldi.

2003-2004 yılları arasında Japonya’nın döviz piyasasına büyük çaplı müdahalesini yöneten Yamazaki, doların 152 yen seviyesinin üzerine çıkması halinde yetkililerin harekete geçmek zorunda kalacağını, zira bunun yenin değer kaybında hızlı bir ivmeye yol açabileceğini öne sürdü. Dolar/yen kurundaki böyle bir yükselişin ele alınmamasının yetkililerin güvenilirliğini tehlikeye atabileceğinin altını çizdi.

Bu eski diplomatın yorumları, doların geçen hafta Çarşamba günü 151.975 yen ile 34 yılın en yüksek seviyesine ulaştığı son piyasa hareketlerini takip ediyor. Bu durum piyasaları Tokyo’nun olası bir müdahalesine karşı tetikte tutuyor. Yamazaki’ye göre, bu tür eylemler Japonya’nın ihracatına haksız bir rekabet avantajı sağlamayacağı için Tokyo’nun müdahale için önemli bir muhalefetle karşılaşması pek olası değil.

BOJ’un negatif faiz oranlarından uzaklaşmasına rağmen yendeki zayıflık, kısmen daha fazla faiz artırımının yakın olmayabileceği algısı nedeniyle devam ediyor. Bu algı, BOJ Başkanı Kazuo Ueda’nın güvercin tonlu konuşmasıyla körüklendi ve bu da spekülatörlere yen satmaya devam etmeleri için bir neden verdi. Yamazaki, BOJ başkanını bankanın bu yıl en az bir kez daha faiz artıracağını açıkça belirtmediği için eleştirdi, bu da yen aleyhindeki bahisleri caydırabilirdi.

Maliye Bakanı Shunichi Suzuki daha önce yetkililerin spekülatörlere karşı “kararlı adımlar” atmaya hazır olduğu uyarısında bulunarak yen satın alma müdahalesinin ufukta olabileceği sinyalini vermişti. Yamazaki’nin açıklamaları, Japonya’nın yakında para birimindeki düşüşleri engellemek için harekete geçebileceği ihtimalini güçlendiriyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberantakya.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu