Haber

İskoçya Başbakanı Yusuf yemin etti: ‘En güzel günler yakın’

İskoçya’da bağımsızlık yanlısı İskoç Ulusal Partisi’nin (SNP) genel başkanlığına seçilen ve ülkenin ilk Müslüman başbakanı olan Hamza Yusuf bugün yemin ederek resmen göreve başladı.

Yusuf, Yüksek Mahkeme’de düzenlenen törenle İskoçya Özerk Yönetimi Başbakanı Kral III. Charles’a biat etti. Güney Asyalı göçmen bir anne ve babanın oğlu Yusuf, oylama öncesi yaptığı konuşmada “İskoçya’nın en güzel günleri önümüzde” diyerek, “Sizlerin karşısına aday olarak çıkmak benim için en büyük ayrıcalıktır. İskoçya Başbakanı için.” Yusuf’un bugün yeni kabinesini açıklaması bekleniyor.

BAŞBAKAN PARLAMENTO’DAKİ OYLAMADA SEÇİLDİ

SNP lideri Nicola Sturgeon, Şubat ayında sekiz yılı aşkın bir süredir elinde tuttuğu parti liderliğini bırakacağını duyurdu. 37 yaşındaki Hamza Yusuf, ikinci turda parti üyelerinin oylarının yüzde 52’sini alarak genel başkan seçildi. Daha sonra dün (28 Mart) İskoç Parlamentosu’nda yapılan oylamada Hamza Yusuf bu göreve seçildi.

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ta ilk kez Müslüman bir siyasetçi bu kadar üst düzey bir görev üstleniyor.

HAMZE YUSUF KİMDİR?

Göçmen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Pakistan asıllı Hamza Yusuf, İskoçya’nın ilk beyaz olmayan ve Müslüman başbakanı oldu. İskoç Ulusal Partisi’nin (SNP) yeni lideri seçilen Yusuf, 2021’den beri Sağlık ve Topluma Hizmet Bakanı olarak görev yapıyor. Yusuf, 2018’den 2021’e kadar Adalet Bakanı olarak görev yaptı.

38 yaşındaki Yusuf, Glasgow Üniversitesi’nde siyaset okudu. 2011’de milletvekili seçilmeden önce SNP’nin İletişim Direktörüydü. Yusuf, 2011’de partiden milletvekili adayı oldu ve İskoçya seçimlerinde Glasgow’a seçildi.

Sturgeon’un SNP başkanı ve İskoçya Başbakanı olarak istifa etme kararının açıklanmasının ardından Yusuf, Şubat ayında yapılacak liderlik seçimi için adaylığını açıkladı. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu