Haber

İBB vektörlerle mücadele için çalıştay düzenledi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sağlık Dairesi Başkanlığı, insanlara ve hayvanlara büyük miktarlarda hastalık bulaştıran ve salgın durumunda halk sağlığını etkileyen vektörlerle mücadele etmek amacıyla çalıştay düzenledi. Sağlık Daire Başkanı Yüksel Eryiğit, “Şehrin vektörlerle mücadelesinde kontrol ve dezenfeksiyon çalışmalarını dünyada kullanılan en ileri bilimsel entegre yöntemlerle yürütüyoruz. Vektörlerle mücadele ederken doğal dengeyi korumak ve etkenleri ortadan kaldırmak için titizlikle çalışıyoruz. Bu da çevre kirliliğine yol açacaktır.”

İBB Sağlık Müdürlüğü, vektörlerin dünyada ve ülkemizde ekolojik ve çevresel faktörlerin yayılımı ve yoğunluk değişimlerini bilimsel bilgilerle analiz ettiği “Vektörlerle Mücadelede Dinamik Çözümler Çalıştayı” düzenledi. Şile Engelliler Kampı Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen çalıştayda; Toplantıya İBB Vektörlerle Mücadele Bilim Kurulu üyeleri, alanında uzman akademisyenler ve ilçe belediyelerinin vektörlerle mücadeleye yönelik birim temsilcileri katıldı.

İBB’nin, iklim değişiklikleri ve bölgesel faktörler gibi değişken parametrelerden kaynaklanan sorunlara yönelik bir sonraki kısa ve orta vadeli eylem planının hayata geçirilmesi amacıyla düzenlediği çalıştayda; Kültürel mücadele – fiziksel çaba, biyolojik-kimyasal mücadele, afet ve salgın durumlarda vektörlerle mücadele eylem planı, geçmişten günümüze çevre ve iklim değişikliklerinin vektörler üzerindeki etkisi gibi başlıklarda vektörlerle mücadele hizmetleri tüm boyutlarıyla ele alındı. gelecek, mücadelede yenilikçi yaklaşımlar ve etkili mücadelede profesyonel takımların oluşması.

“DÜNYANIN EN İLERİ BİLİMSEL YÖNTEMLERİNİ KULLANIYORUZ”

Toplum sağlığını korumak için sağlam temeller atmak amacıyla birçok bilimsel çalışma yürüttüklerini belirten Dr. Öğr. Üyesi Başkan Yüksel Eryiğit, şöyle konuştu:

“Yerel yönetimlerde bir ilke imza atıyor, kurduğumuz bilimsel danışma kurulları aracılığıyla akademisyenlerimizin desteğiyle çağın gereği ve İstanbul’a yakışan hizmetleri vatandaşlarımıza sunuyoruz. Bu hizmetlerin konularını vektörlerle yapılan çalışmalar oluşturuyor. Kentin vektörlerle mücadelesinde dünyada kullanılan en ileri bilimsel yöntemlerle kontrol ve dezenfeksiyon çalışmaları yapılıyor.” “Bunu entegre sistemlerle yapıyoruz. Vektörlerle çalışırken, doğal dengeyi korumak ve çevre kirliliğine neden olacak faktörleri ortadan kaldırmak için titizlikle çalışıyoruz.”

“VEKTÖRLERLE İLİŞKİLERDE ORTAK AKIL İLE HAREKET ETMEMİZ GEREKİYOR”

Vektörlerle Çalışmada Dinamik Analiz Çalıştayının moderatörlüğünü yapan ve bir konuşma yapan Prof. Dr. Salih Bülent Alten, halk sağlığı ve vektörlerle mücadeleye yönelik yürütülen çalışmaların siyaset üstü bir anlayışla ele alınması gerektiğini belirtti. Konuşmaların ardından tabloların moderatörleri özet sunumlar yaptı. Program İBB Sağlık ve Hijyen Şube Müdürü Uzman Uzman tarafından düzenlendi. Dr. M. Hakan Yılmaztürk’ün kapanış konuşması ve hatıra fotoğrafı çekiminin ardından sona erdi.

haliliye-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu