Ekonomi

Gimme Credit, Block’un tahvillerinin analizine Outperform notu ile başladı

Kurumsal tahvil araştırma şirketi Gimme Credit, Cuma günü yayınladığı bir raporda Block’u (SQ) “Outperform” notuyla analiz etmeye başladı ve güçlü finansal sonuçlara ve borç geri ödeme kabiliyetindeki iyileşmeye dikkat çekti.

Yılın başarılı geçen ilk üç ayının ardından Block, 2024 yılı için mali projeksiyonlarını artırdı. Rekabet ve düzenleyici zorluklar potansiyel tehditler olsa da Gimme Credit, Block’un kâra verdiği önemin artmasının, faiz, vergi, amortisman ve itfa öncesi kârda (FAVÖK) ve işletme giderleri ile sermaye harcamalarının muhasebeleştirilmesinden sonra elde edilen parada önemli bir büyümeye yol açacağını öngörüyor.

Block iki ana segment üzerinden faaliyet göstermektedir: İş çözümleri sunan Square ve tüketici finansal hizmetleri sağlayan Cash App. Geliri, ödemeleri işleme, kredi verme, abonelik hizmetleri sağlama ve “Şimdi Al, Sonra Öde” (BNPL) seçenekleri sağlama ücretlerinden geliyor. Block’un Afterpay’i satın alarak BNPL pazarına girmesi, PayPal ve Visa gibi köklü şirketlerle rekabetteki konumunu güçlendiriyor.

Devam eden düzenleyici soruşturmalara ve yoğun rekabete rağmen Gimme Credit, Block’un geçen yılın aynı dönemine göre %19’luk bir gelir artışı elde ettiğini ve Cash App’in %23’lük bir artışla önemli bir katkı sağladığını belirtiyor. Düzeltilmiş FAVÖK 633 milyon dolara yükseldi ve Block, 2026 yılına kadar “40 Kuralı” olarak bilinen kârlılık hedefine ulaşma yolunda ilerliyor.

Gimme Credit’e göre Block’un güçlü bir nakit rezervi var, harcadığından daha fazla nakit üretiyor ve borcunu faiz, vergi, amortisman ve itfa öncesi kazancının 2,4 katına düşürerek finansal sağlığını iyileştirdiğini gösteriyor. Firma, Block’un borç katsayısının yıl sonuna kadar 2 katın altına düşeceğini öngörüyor.

“Artan kârlar, azalan borç katsayıları, güçlü nakit üretimi ve net nakit rezervi Block’un borç geri ödeme kabiliyeti için olumlu göstergelerdir. Block’un ihraç ettiği 2032 vadeli %6,5 faizli tahviller %6,1 getiri sağlıyor,” diye bildirdi Gimme Credit. “Bu, daha büyük bir pazar büyüklüğüne, daha yüksek bir FAVÖK marjına ve daha düşük yatırım riskine işaret eden derecelendirmelere sahip PayPal tarafından ihraç edilen benzer vade tarihli tahviller için %5’lik bir getirinin aksine.”

Rapor şu sonuca varmıştır: “Block’un tahvillerinin getirilerinin, şirket önümüzdeki birkaç yıl içinde rakipleriyle arasındaki farkı daralttıkça düşeceğini tahmin ediyoruz. Analizimize ‘daha iyi performans’ notuyla başlıyoruz.”

Bu makale AI’nin yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla bilgi için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu