Ekonomi

EY: Küresel halka arz piyasası 2024’te canlanacak

Uluslararası danışmanlık, denetim ve vergi şirketi Ernst & Young; Halka arz pazarı eğilimlerini ve 2024 görünümünü ortaya çıkarmak için küresel halka arz bilgilerini analiz eden EY Küresel Halka Arz Eğilimleri raporunu yayınladı.

Rapor; ABD’de Eylül 2023 dönemi hariç birçok gelişmiş piyasada halka arzların genel olarak sakin olduğu ancak klasik halka arz güç merkezlerini geride bırakan yeni bölgelerin ortaya çıktığı görülüyor.

Buna göre, 2023 yılında yaşanan daralmaya rağmen 2024 yılında küresel halka arz piyasalarında bir canlanma bekleniyor. Orta düzeydeki enflasyon ve olası faiz indirimlerinin, likidite ve getiri görünümlerini iyileştirerek yatırımcıları tekrar halka arzlara çekmesi bekleniyor. Ancak jeopolitik istikrarsızlığın devam etmesi, borsalara ve halka arzlara olan güveni sarsabilecek önemli bir risk unsuru olarak değerlendiriliyor.

Bu yıl halka açılmayı planlayan şirketlerin enflasyon, faiz oranları, mevzuat değişiklikleri, ekonomik faaliyetler, jeopolitik gelişmeler, ÇSY gündemi ve küresel tedarik zinciri gibi birçok değişkeni dikkate alarak planlama yapması gerekiyor.

Bu faktörlerin dışında birincil veya ikincil halka arzdan diğer finansman yöntemlerine (özel sermaye, borç veya ticari satış) kadar tüm seçeneklerin dikkate alınması önemlidir. Bu nedenle halka arz öncesi sıkı bir hazırlık sürecinin halka arzın başarısı açısından kritik olduğu değerlendirilmektedir.

Türkiye, Endonezya ve Malezya’nın halka arz işlem hacmi artıyor

EY Global Halka Arz Trendleri 2023 raporuna göre; 5 yıllık ortalama halka arz faaliyetleri karşılaştırıldığında Türkiye, Endonezya ve Malezya süreç hacmi ve gelir artışıyla öne çıkan ülkeler arasında yer alıyor.

Geçtiğimiz 5 yılın ortalamasına göre Türkiye, halka arz sayısında yüzde 120, halka arz gelirlerinde ise yüzde 163 artışla orta sıralarda yer alıyor. Geçen yıl Türkiye’deki arzlardan 2,9 milyar dolar gelir elde edildi. Gelişmekte olan ülkeler arasında bu üç ülkeyi Hindistan, Suudi Arabistan ve Tayland takip etti.

Halka arz sonrası ikincil piyasa performansı açısından değerlendirildiğinde ise öne çıkan pazar Türkiye oldu. Türkiye’de yeni halka açılan şirketlerin tamamı olumlu getiri elde ederken, Türkiye’yi yüzde 80 ile Birleşik Arap Emirlikleri ve yüzde 75 ile Hindistan takip etti.

Halka arzda “ileri imalat” ve “tüketim ürünleri” branşları öne çıktı

Halka arzlarda en fazla sürecin gerçekleştiği sektör üretim sektörü olurken, hem hacmini hem de gelirini artıran tek sektör tüketim ürünleri sektörü oldu. Buna karşı; Üretken yapay zeka (GenAI) girişimlerine yapılan önemli risk sermayesi yatırımlarına rağmen teknoloji sektörü düşmeye devam etti.

Ayrıca Çin ve ABD başta olmak üzere sağlık ve yaşam bilimleri sektöründe halka arz hacminde ve gelirlerde önemli düşüşler yaşandı. Bu departmanlar Kovid-19 döneminde uyguladıkları politikalarla değerlemeleri artırmıştı.

torbali-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu