Ekonomi

Dünya Bankası Türkiye için ekonomik büyüme tahminlerini yükseltti

Dünya Bankası, Türkiye ekonomisi için bu yılki büyüme tahminini yüzde 2,7’den yüzde 3,2’ye yükseltti. Banka, Avrupa ve Orta Asya bölgesi için hazırladığı Ekonomik Güncelleme Raporunu yayımladı.

Türkiye ekonomisine ilişkin varsayımların da yer aldığı raporda, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 3,2, önümüzdeki yıl yüzde 4,3 büyümesinin beklendiği bildirildi.

2024 yılında Türkiye ekonomisinin yüzde 4 büyüyeceğini öngördü.

Dünya Bankası, Ocak ayında yaptığı tahminlerde Türkiye ekonomisinin 2023’te yüzde 2,7, 2024’te yüzde 4 büyüyeceğini öngörmüştü.

Raporda, Türkiye ekonomisinin 2025 yılında yüzde 4,1 büyümesinin öngörüldüğü kaydedildi.

Raporda, Türkiye’de 6 Şubat’ta yaşanan depremlerin yaklaşık 34,2 milyar dolarlık hasara neden olduğunun varsayıldığı belirtildi ki bu rakam, 2021 yılında ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının (GSYİH) yüzde 4’üne tekabül ediyor.

Yüzde 4,2’ye çıkmasının beklendiği belirtildi.

Raporda, tüm güçlendirme ve yeniden yapılanma işlerinin gerçek maliyetinin doğrudan hasarın iki katına çıkabileceği belirtilirken, 2024-2025 yıllarında büyüme oranının ortalama yüzde 4,2’ye çıkmasının beklendiği belirtildi. devam eden imar çalışmaları için devletin hanehalkı ve yatırımlara sağladığı destekler.

Avrupa ve Orta Asya bölgesinde ekonomik aktivitenin bu yıl durgun seyretmesi bekleniyor.

Öte yandan raporda, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın etkilerinin devam etmesi, inatla yüksek enflasyon ve sıkılaşan finansal koşullar nedeniyle Avrupa ve Orta Asya bölgesinde ekonomik aktivitenin bu yıl durgun seyretmesinin beklendiği belirtildi.

Avrupa ve Orta Asya bölgesi ekonomisinin 2022 yılında yüzde 1,2 büyüyeceğinin tahmin edildiğinin belirtildiği raporda, bölge ekonomisinin büyüme beklentilerinin bu yıl için yüzde 1,4, 2024 yılları için ise yüzde 2,7 olduğu kaydedildi. ve 2025.

Bölge ekonomisinin bu yılki büyüme beklentisi

Dünya Bankası, Ocak ayında yaptığı varsayımlarda, Avrupa ve Orta Asya bölgesi ekonomisinin 2023’te yüzde 0,1, 2024’te yüzde 2,8 büyüyeceğini öngörmüştü.

Raporda, bölge ekonomisinin bu yıla ilişkin büyüme beklentisindeki artışın, Rusya ekonomisindeki daralmada gözlenen gevşeme ve Ukrayna’nın görünümündeki iyileşmeden kaynaklandığı belirtildi.

Bankanın raporunda, enflasyonun düşmesi, iç talebin canlanması ve dış ortamın iyileşmesiyle bölgesel büyüme oranının 2024-2025 döneminde ortalama yüzde 2,7’ye çıkmasının beklendiği belirtildi.

Büyümenin daha da zayıf olabileceğinden bahsedildi.

Görünümün hala oldukça belirsiz olduğuna işaret edilen raporda, Ukrayna’da devam eden savaşın tırmanması, gıda ve enerji fiyatlarının yükselmeye devam etmesi, küresel veya bölgede faiz oranlarının hızlanması veya Ukrayna’ya sermaye akışlarının artması durumunda 2023’teki büyümenin daha da zayıf olabileceği belirtiliyor. bölge aniden tersine döner. konuşuldu.

Raporda, bazı gelişmiş ekonomilerde bankacılık alanındaki mevcut gelişmelerin büyüme üzerinde etkili olabileceği uyarısı da yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu