Ekonomi

Asya piyasalarındaki satışlar Avrupa’daki gerilemenin ipuçlarını veriyor

Asya’daki yatırımcılar, Federal Rezerv’in daha az ve daha geç faiz indirimine gitme olasılığına tepki göstererek Cuma günü hisse senedi piyasalarında önemli bir satışa yol açtı. Beklentilerdeki bu ayarlama, endekslerin %1’den fazla düştüğü Hong Kong ve Güney Kore’de kayda değer düşüşlere neden oldu. Bu düşüş eğilimi, Perşembe günü Wall Street’te görülen %0,3’lük düşüşten daha belirgindi.

Özellikle faiz beklentilerine duyarlı olan teknoloji hisseleri bu kayıpların merkezinde yer aldı. Japonya’da teknoloji sektörü Nikkei endeksinde gerileyen tek sektör oldu, ancak önemli çip sektörü hisseleri endeksi %0,3 oranında aşağı çekmeye yetti.

Tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın seyreden Asya, Avrupa ve ABD piyasaları, bu gelişmelerin ortasında düşmek için biraz alana sahip gibi görünüyor.

Avrupa’daki yatırımcıların Fed’in faiz indirimlerinin zamanlamasına ilişkin spekülasyonlar dışında odaklanacakları çok az şey kalırken, en önemli ekonomik veri Fransa ve İtalya’dan gelen Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) okumaları oldu.

Tüketici enflasyonu beklentilerini aşan son ABD üretici fiyat rakamları, Fed’in Haziran ayında faiz indirimine gideceği yönündeki umutları azalttı. Önümüzdeki Çarşamba günü yapılacak politika toplantısından sonra açıklanacak olan Federal Rezerv’in nokta grafiği, Başkan Jay Powell ve ekibinden beklenen temkinli yaklaşımı tahmin etmek için kritik olarak görülüyor.

Önümüzdeki hafta İngiltere Merkez Bankası ve İsviçre Ulusal Bankası’nın politika belirleyeceği diğer merkez bankası kararları da ufukta görünüyor. Bununla birlikte, en çok beklenen para politikası etkinliği, ultra kolay teşviklerinin bazı yönlerinin sona erdirilmesine yönelik yüksek beklentilerin ortasında, Japonya Merkez Bankası’nın Salı günü sona erecek olan iki günlük toplantısı olabilir.

Negatif faiz oranlarından olası bir çıkış, Japonya’nın en büyük sendikası olan Rengo ve çalışanları arasında Cuma günü Avrupa gününün erken saatlerinde açıklanması beklenen ücret pazarlığı sonuçlarından etkilenebilir. Şimdiye kadarki göstergeler önemli ücret artışlarına işaret ediyor.

Cuma günkü piyasayı etkileme potansiyeline sahip önemli gelişmeler arasında Japonya ücret müzakeresi sonuçları, Fransa ve İtalya’dan Şubat ayı için nihai TÜFE’ler ve ECB baş ekonomisti Philip Lane’in Londra’daki Imperial College Business School’da yapacağı konuşma yer alıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-tavsanli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu