Ekonomi

Apple, geliştirici siteleri aracılığıyla AB’de uygulama dağıtımına izin verecek

Apple Inc. (NASDAQ:AAPL) önemli bir değişiklik yaparak, yazılım geliştiricilerin yakında Avrupa Birliği kullanıcılarına doğrudan web sitelerinden uygulama dağıtabileceklerini duyurdu. Bu bahar gerçekleşecek olan bu değişiklik, geçtiğimiz hafta yürürlüğe giren ve Apple’ın daha önce kapalı olan ekosistemini açmasını zorunlu kılan yeni AB Dijital Piyasalar Yasası’na (DMA) yanıt olarak geliyor.

DMA, Apple gibi teknoloji devlerinin cihazlarında alternatif uygulama mağazalarını kolaylaştırmasını ve geliştiricilerin şirketin %30’a varan ücretlere neden olabilen uygulama içi ödeme sistemini atlamasına izin vermesini gerektiriyor. Bu kurallara uygun olarak Apple, AB içinde uygulama dağıtımı için yeni bir yöntem sunarak geliştirici esnekliğini artırıyor.

Yakın zamanda yayınlanan bir blog yazısında Apple, yetkili geliştiricilerin web tabanlı uygulama dağıtımını destekleyen uygulama programlama arayüzlerine (API’ler) erişim kazanacağını belirtti. Bu API’ler aynı zamanda sistem işlevleriyle entegre olacak ve diğer özelliklerin yanı sıra kullanıcı uygulamalarının yedeklenmesine ve geri yüklenmesine yardımcı olacak.

Ayrıca, alternatif uygulama pazarları kurmayı tercih eden geliştiriciler artık yalnızca kendi uygulamalarından oluşan bir katalog sunma seçeneğine sahip. Bu hüküm halihazırda yürürlükte.

Apple ayrıca geliştiricilere uygulama içi promosyonlar, indirimler ve fırsatların tasarımında daha fazla özgürlük tanıyor. Kullanıcıları işlemler için web sitelerine yönlendirirken, geliştiriciler artık Apple’ın şablonlarını kullanmak zorunda değiller ve kendi şablonlarını oluşturabilirler.

Apple’ın bu hamlesi, DMA’nın katı gerekliliklerine ve Apple’ın yeni düzenlemelere uyum sağlama çabalarının yetersiz olduğunu savunan rakiplerinin devam eden eleştirilerine bir tepki niteliği taşıyor. DMA’ya uyulmaması, şirketler için küresel cirolarının %10’una kadar varabilecek önemli para cezalarına yol açabilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-sefaatli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu