Ekonomi

Amazon üretken yapay zeka yarışına katılıyor

AWS duyurusunda, müşterilerin işlerinde verimli yapay zeka kullanmalarını kolaylaştıracak ve pratik hale getirecek yenilikler açıklandı ve yapay zeka (AI) ve makine öğreniminin 20 yılı aşkın bir süredir Amazon’un odak noktası olduğuna dikkat çekildi.

Duyuruda, üretken yapay zekanın konuşma, hikaye, fotoğraf, görsel ve müzik dahil olmak üzere yeni içerik ve fikirler oluşturabilen bir yapay zeka türü olduğu ve bunun makine öğrenimi modelleriyle desteklendiği belirtildi.

OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT’nin ilk dikkate değer geniş üretken yapay zeka deneyimi olduğunu hatırlatan duyuruda, çekirdek modellerle üretken yapay zeka uygulamaları oluşturmanın ve ölçeklendirmenin bir yolu olan “Amazon Bedrock” ve “Amazon Titan” modelleri tanıtıldı.

Duyuru, Bedrock’un müşterilerin çekirdek modelleri kullanarak üretken yapay zeka tabanlı uygulamalar oluşturmasının ve ölçeklendirmesinin “en kolay yolu” olduğunu ve uygulamanın metin ve resimler için güçlü bir çekirdek model grubuna erişme yeteneği sunacağını söyledi.

Yapılan duyuruda, Amazon’un yeni Titan tabanlı modellerinin daha yaygın kullanıma sunulmadan önce birkaç müşteri ile test edileceği belirtilirken, ilk etapta iki Titan modelinin olacağı belirtiliyor.

Bunlardan ilkinde özetleme, metin oluşturma, sınıflandırma, açık uçlu soru-cevap ve bilgi çıkarma gibi görevler için verimli büyük dil modellerinin olacağı, oburluğun ise metin girdilerini metin girdilerine dönüştüren gömülü bir model olacağından bahsedilmişti. metnin anlamını içeren sayısal temsiller.

Microsoft, yapay zeka atılımlarını hızlandırmak için yapay zeka sohbet robotu ChatGPT’nin geliştiricisi OpenAI ile ortaklık kurdu.

Google’ın ana şirketi Alphabet de ChatGPT’ye rakip olabilecek “Bard” adlı yeni teknolojisini tanıttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu