Haber

AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu: ‘5 yılda en az 25 bin konutun yenilenmesinden bahsediyoruz’

AK Parti’nin Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nebi Hatipoğlu, kentsel dönüşümle ilgili verdiği sözlerle ilgili olarak, “5 yılda en az 25 bin konutun yenilenmesinden bahsediyoruz. Bu yatırımın Eskişehir’de yaratacağı ekonomiyi ve istihdamı bir düşünün.” söz konusu.

Seçim kampanyasını sürdüren Hatipoğlu, yaptığı açıklamada kentsel dönüşüm ve yeni imar planlarıyla kentte büyük bir yenilemeyi başlatacaklarını söyledi.

Mevcut belediye yönetiminin “Kenti kazanca teslim etmeyeceğiz” açıklamalarına değinen Hatipoğlu, “Bu işin gerçeğini size kolay bir dille anlatmak istiyorum. Öncelikle şunu söyleyeyim. Bir karış verimli tarım arazisinin bile imara açılması planı, özellikle de Kızılyer gibi mevcut yönetimin şehrimizde yaptıkları.” “Geride kalan son yeşil alanı da imara açarak, Eskişehir’e asla ihanet edemeyiz.” dedi.

Kenti büyütmek, imar sınırlarını genişletmek gibi bir şeyden bahsetmediklerini belirten Hatipoğlu, 1999’dan önce yapılan sağlıksız, çürük konut stoğunu yenilemeyi hedeflediklerini belirtti.

“En az 45 bin vatandaşımızın ve çocuklarının hayatı açıkça tehlikede.”

Hatipoğlu, şu anda 10 mahallenin kentsel dönüşüm kapsamında olduğunu ve bu sayının yaklaşık 3 katının sıra beklediğini belirterek, şöyle devam etti:

“Bunun en önemli nedeni deprem kuşağında bulunan ve içinden fay hattı geçen şehrimizin risk altında olmasıdır. Allah korusun 6-6,5 büyüklüğündeki bir depremde bile yıkım etkisinin olacağı tahmin ediliyor. tıpkı Hatay’da olduğu gibi zemin sıvılaşması nedeniyle çok yüksek olacak. En az 45 bin kişi Vatandaşlarımızın ve ailelerinin hayatı açıkça tehlike altında. Bu olası tehdidin dışında 200 binden fazla vatandaşımızın yaşadığı bölgelerdeki konut stoku da artacak. yaşamak modası geçmiş, çok eski ve çok riskli. Fırsatınız olduğunda Sütlüce, Fevzi Çakmak, Emek ve daha birçok mahalleyi gezmenizi rica ediyorum. “Vatandaşlarımızın hangi şartlarda, ne tür binalarda yaşamaya çalıştığını lütfen görün.” Orası. Vatandaşlarımızın bu evleri yıkıp yeniden yapmaya gücü yetmez.”

“25 yılda ancak 24 dairenin kentsel dönüşümünü başarabildiler”

Nebi Hatipoğlu, bu konuda yapılacak imar düzenlemesi sayesinde alanın hızla yenileneceğini, yatay mimariye 4-5 kata kadar izin verileceğini belirtti.

Merkezi Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlere değinen Hatipoğlu, “Unutmayın TOKİ’nin ürettiği 6 katlı binaların sıvasında çatlak bile yoktu. Depremde binayı yok eden kat sayısı değil, eksik olmasıydı. Ayrıca belediye ve devletimize park alanları, hastaneler, okullar yapma, altyapıyı yenileme olanağı da verecektir. Medeni bir şekilde yaşamak herkesin hakkı değil mi? dedi.

Hatipoğlu, konut stokunun yenilenmesinin kent ekonomisine büyük fırsatlar getireceğine dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“5 yılda en az 25 bin konutun yenilenmesinden bahsediyoruz. Bu yatırımın Eskişehir’de yaratacağı ekonomiyi ve istihdamı bir düşünün. Peki mevcut yönetim bu kadar acil bir duruma neden karşı çıkıyor? Çünkü ancak kentsel dönüşümü başarabildiler. 25 yılda 24 daire. Şimdi çıkıp ‘İnsanlar ne diyecek?’ diyorlar. “Onlar kaygıdan insan hayatıyla oynuyorlar. Açıkça yalan söylüyorlar ama artık bitti. Durumun ciddiyetinin ve gerekliliğinin tüm Eskişehirli farkında. 31 Mart gecesi, İnşallah Eskişehir’in yenilenme, modern, sağlam konut hamlesi başlayacak. Siz beceriksiz insanlara değil, çocuklarınıza güvenin.”

battalgazihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu