Haber

ABD savaş gemisi Güney Kıbrıs’a yanaştı! KKTC ve Türkiye’den üst üste tepkiler

ABD, yaklaşık kırk yıldır GKRY’ye uyguladığı silah ambargosunu kaldırdı. Yunan askerlerine eğitim veren Washington yönetimi, şimdi de Arleigh Burke savaş gemisini Yunan yönetiminin kontrolünde bulunan Limasol Limanı’na gönderdi.

“GERİLİMİ TERCİH ETTİLER”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Amerikan savaş gemisinin ziyaretine tepki gösterdi. KKTC Dışişleri Bakanlığı, Amerikan savaş gemisinin GKRY’yi ziyaretine sessiz kalmadı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “ABD’nin GKRY’ye askeri desteğini artırmaya devam etmesi, Doğu Akdeniz’de uzlaşma ve diplomasi yerine gerilimi ve çatışmayı tercih ettiğini ortaya koymaktadır.”

“SİZİ DEĞERLENDİRMEYE DAVET EDİYORUZ”

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı da, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı’nın ABD muhribi USS Arleigh Burke’ün ABD’den birine demirlenmesine ilişkin açıklamasını güçlü bir şekilde desteklediğini ifade etti. Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) limanları.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “KKTC ile birlikte defalarca vurguladığımız gibi, ABD’nin bölgede Kıbrıs Türk tarafına karşı attığı istikrarsızlaştırıcı adımlar, bu ülkenin Ada’da uzun yıllardır sürdürdüğü tarafsız konumunu zedelemektedir. Kıbrıs’ta adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüme ihtiyaç duyulduğunu belirterek, “ABD’yi bu politikaları gözden geçirmeye davet ediyoruz. Kıbrıs’ta garantör devlet olan Türkiye’nin her koşulda Kıbrıs Türklerinin yasal hak ve menfaatlerini savunmaya devam edeceğini bir kez daha vurgulamak isteriz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu