Haber

ABD, Belarus’un Rusya ile nükleer silah anlaşmasını kınadı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matt Miller, Belarus’un Rusya ile taktik nükleer silahlar konusunda bir anlaşma imzalamasını kınadı.

Günlük basın toplantısında Rusya’nın Belarus’a taktik nükleer füze getirmesi konusunda Beyaz Rusya ile yaptığı anlaşmaya ilişkin bir soruyu yanıtlayan Miller, “Elimizdeki kanıtlar veya değerlendirmelerden bahsetmeyeceğim. Ancak bu anlaşmayı şiddetle kınadığımızı söylemek isterim. Son teslim tarihinden önce Ukrayna’nın topyekun işgalinde gördüğümüz sorumsuz davranışlarının sonuncusu.” söz konusu.

Miller, Rusya’nın Ukrayna ile giriştiği savaşta biyolojik, kimyasal veya nükleer silah kullanmasının ağır bedeller ödeyeceğini daha önce dile getirdiklerini belirterek, nükleer statülerini değiştirmelerini gerektirecek rastgele bir durum ya da buna dair herhangi bir belirti olmadığını kaydetti. Rusya nükleer silah kullanmaya hazırlanıyor.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Belarus Savunma Bakanı Viktor Hrenin bugün Belarus’ta taktik nükleer silahların konuşlandırılmasına ilişkin belgeleri imzaladılar.

Hrenin, bunun Batı ülkelerinin “düşmanca” ve “saldırgan” politikalarına bir yanıt olduğunu vurguladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Mart ayında Beyaz Rusya’ya taktik nükleer silah yerleştireceklerini açıklamıştı. Putin, daha önce Belarus’a teslim ettikleri “İskender” yüksek hassasiyetli füze sistemlerinin söz konusu silahla donatılacağını da belirtti.

haber-kocaali.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu