Ekonomi

AB, VMware’in satışını rekabetçi olarak görmüyor

AB Yönetim Kurulu, Broadcom’un VMware’i satın almasıyla ilgili olarak Aralık ayında başlatılan rekabet soruşturmasında şirkete yöneltilen suçlamaları içeren resmi itiraz beyanının gönderildiğini duyurdu.

Açıklamada, satın almanın VMware’in sanallaştırma yazılımıyla çalışan belirli donanım bileşenleri için pazardaki rekabeti kısıtlayabileceği belirtildi.

Broadcom’un farklı ürünlerle ağ arabirim kartları, fiber kanal ana veri yolu adaptörleri ve depolama cihazları sunan bir şirket olduğunu hatırlatarak, şirketin bu tür ürünlerde küresel ölçekte değerli bir tedarikçi konumunda olduğu kaydedildi.

Küresel pazarlarda rekabeti kısıtlayabilir

Açıklamada, VMware’in de benzer ürünlerin değerli bir üreticisi olduğuna dikkat çekilerek, satın almanın küresel pazarlarda rekabeti kısıtlayabileceği için yaygara koptuğuna dikkat çekildi.

Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren büyük ölçekli şirketlerde birleşme ve devralmaların denetlenmesi AB Komitesi’nin yetkisi dahilindedir.

AB Kurulu, soruşturma ve incelemelerinde rekabeti engelleyici bir durum olup olmadığını değerlendirir. Rekabete aykırı durumların tespit edilmesi halinde, AB Yönetim Kurulu birleşme veya devralmaları engelleyebilir.

Broadcom geçen yıl Mayıs ayında bulut bilişim teknolojisi firması VMware’i 61 milyar dolara satın alacağını duyurdu.

habercide.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu